24.07.2021 Aktualności, Teatr

Premiera opery „Don Giovanni” W. A. Mozarta w ramach festiwalu Opera Open w Teatrze Antycznym w Płowdiwie

С екипа на Опера Пловдив работи световноизвестният режисьор Михал Знанецки (Полша).

24 lipca 2021, sobota, godz. 21.00

Teatr Antyczny w Płowdiwie

24 lipca br. w ramach festiwalu Opera Open ze wsparciem Instytutu Polskiego w Sofii odbędzie się premiera opery Don Giovanni W. A. Mozarta w reżyserii Michała Znanieckiego. Polski reżyser jest również autorem projektów kostiumów. 

W roli głównej wiecznego uwodziciela wystąpi Polak Marcin Bronikowski (absolwent Akademii Muzycznej im. prof. Lubomira Pipkowa w Sofii). Oprawę świetlną zapewni reżyser światła Dariusz Albrycht, a multimedialną projekcję obrazów Rafała Olbińskiego podczas spektaklu – Karolina Jacewicz.

Premiera stanowić będzie ciekawą interpretację reżysera Michała Znanieckiego, który ma na swoim koncie ponad 120 produkcji operowych i teatralnych na całym świecie. „Don Giovanni” w jego inscenizacji jest muzycznym powrotem do korzeni – Mozarta, oraz próbą jak najdokładniejszego oddania oryginalnego brzmienia opery. Bułgarskimi partnerami polskiego solisty będą: Evgeniy Arabadjiev, Evgenia Ralcheva, Mark Fowler, Svetlana Ivanova, Alexander Nosikov, Iva Ananieva, Nikolay Bachev. Choreografię w spektaklu przygotowuje Mariana Krancheva, w roli kierownika chóru wystąpi Dragomir Yosifov, a koncertmistrza orkiestry Milena Lipova.

Reżyser oparł swoją koncepcję na ideach ruchu #MeToo przeciwko przemocy wobec kobiet. Celem takiego podejścia było zwrócenie uwagi na dotkliwe problemy społeczne. Według samego reżysera Mozart przepowiedział w swojej operze współczesną równowagę w społeczeństwie, w której kobiety będą liderami. Akcja została przeniesiona do rzymskich term jako miejsca rozpusty, gdzie woda zmywa grzechy. W tym celu na scenie zostanie wybudowany prawdziwy basen z mozaiką rzymską, a inscenizację Teatru Antycznego dopełni artystyczne oświetlenie Dariusza Albrychta i projekcje Karoliny Jacewicz przedstawiające rysunki surrealisty Rafała Olbińskiego, gościa specjalnego Festiwalu. 

W dniu premiery odbędzie się otwarcie wystawy plakatów operowych Rafała Olbińskiego na stadionie rzymskim w centrum Płowdiwu.

Kolejny spektakl „Don Giovanni” będzie miał miejsce 20 sierpnia 2021 r.

Partnerami medialnymi festiwalu są Bułgarska Telewizja Państwowa i Bułgarskie Radio Państwowe.

Festiwal Opera Open  jest jedną z głównych atrakcji obszernego programu Europejskiej Stolicy Kultury Plovdiv 2019. Od 2017 roku w wyjątkowej scenerii rzymskiego Teatru Antycznego mają miejsce liczne premiery, koprodukcje i inne projekty multimedialne. Spektakle odbywają się na zasadzie partnerstw międzynarodowych i przyciągają zagranicznych oraz bułgarskich artystów pracujących w Europie oraz na całym świecie, jak również liczną publiczność bułgarską i zagraniczną.

 

Scheduled Aktualności >Teatr