29.07.2021 Aktualności, Muzyka

Warna: Koncert Piotr Baron Trio

W programie 30. edycji Varna Summer International Jazz Festival.

Warna

29 lipca 2021, godz. 20.00

Muzeum Archeologiczne

 

Piotr Baron zadebiutował jako nastolatek w 1977 r.  Już w 1978 został wyróżniony jako solista na festiwalu Jazz nad Odrą. W 1984 wygrał solistyczne Grand Prix na San Sebastian Jazz Festival “Jazz Aldia” w Hiszpanii.  Od 2005 r. magister Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W ciągu ponad trzydziestoletniej działalności muzycznej Piotr Baron współpracował z najwybitniejszymi artystami z Polski, Europy i USA.

Koncertował z najwybitniejszymi polskimi jazzmanami, m.in. Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem  Śmietaną, Krzesimirem Dembskim, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim i prawie wszystkimi europejskimi i amerykańskimi, m.in. Ray Charles, Freddie Hubbard, Billy Harper, David Murray, Kevin Mahogany, , Bobby Watson, Kei Akagi, Joe LaBarbera, Mark Soskin, Kevin Hays, Billy Hart, Walter Smith III.

Nagrał ponad 60 dysków (m.in. z Artem Farmerem, Eddiem Hendersonem), i 9 płyt autorskich: “Take One” (1995), “Tango” (1996), “Blue Rain” (1997), “Bogurodzica” (2000), “Reference” (2004), “Salve Regina” (2007), “Sanctus, Sanctus, Sanctus” (2008), “Kaddish” (2011) i “Jazz na Hrade” (2012).

Ponad 20 lat jest wymieniany w pierwszej trójce ankiety “Jazz Top” magazynu Jazz Forum jako jeden z czołowych tenorzystów i sopranistów, wysoko notowany jako alcista i barytonista, wymieniany również jako klarnecista i flecista. Od 1988 r. występuję z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi, wykonując repertuar jazzowy, pop czy współczesną muzykę symfoniczną.

Prowadzi warsztaty muzyczne w Polsce, na Ukrainieq w Czechach, prowadził otwarte wykłady jazzowe w USA na University Of California Irvine, California Institute Of The Arts in Valencia, w Turcji na Ankara Bilkent University.  Jest także wysoko cenionym nauczycielem zarówno gry na saksofonach, jak i harmonii jazzowej i improwizacji w Instytucie Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, a także na Kierunku Jazz IKSM Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pisze recenzje i publikuje w Jazz Forum, od 1994 r. Ma swój tygodniowy program autorski w Radio Wrocław. Trzy razy był nominowany jako muzyk jazzowy do nagrody Fryderyk.

Jest liderem trio, kwartetu i kwintetu.

Na jubileusz trzydziestolecia działalności artystycznej Piotr Baron został odznaczony brązowym medalem “Zasłużony kulturze – Gloria Artis”, medalem “Zasłużony dla Wrocławia” i “Złotą Odznaką” PSJ.

Scheduled Aktualności Muzyka

Prezentacja najnowszego bułgarskiego wydania „Solaris” Stanisława Lema

Z udziałem tłumaczki Liny Wasilwej i Żoro Penczewa z czasopisma „ShadowDance”.
20 10.2021 Aktualności, Literatura

Udział Instytutu Polskiego w wystawie „Zrównoważona moda i

Wystawa organizowana jest przez Instytut Liszta|Hungarian Cultural Institute z okazji przewodnictwa Węgier w Grupie Wyszehradzkiej.
11 10.2021 24 10.2021 Aktualności

Polska marka Balagan Studio 🗓

Wystawa fotograficzna „Zrównoważona moda i design w krajach V4”, organizowana przez Instytut Liszta | Hungarian Cultural Institute z okazji przewodnictwa Węgier w Grupie Wyszehradzkiej.
11 10.2021 24 10.2021 Aktualności, Sztuki wizualne