20.09.2021 Aktualności, Historia, Kino

Projekcja filmu dokumentalnego „A więc wojna! Niezapomniane kadry”

Film został udostępniony przez Instytut Pileckiego, producenta dokumentu.

20.09.2021, poniedziałek, godz. 18.30

Instytut Polski w Sofii, wstęp wolny

 

Projekcja filmu dokumentalnego „A więc wojna! Niezapomniane kadry”

(69’, z napisami bułgarskimi) – scenariusz i realizacja: Grzegorz Ciemiak, Ania Ćwięka, Wojciech Saramonowicz

 

Film przygotowany we współpracy Instytutu Pileckiego i Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Opowieść złożona z unikalnych filmów Polskiej Agencji Telegraficznej z lat ’35–‘39, które w ramach tego filmu prezentowane są po raz pierwszy szerszej publiczności. Premierowe materiały filmowe PAT zestawione zostały z obrazami zarejestrowanymi w 1939 roku przez niemieckie ekipy filmowe – niewykorzystanymi dotychczas fragmentami propagandowego filmu Fritza Hipplera „Feldzug in Polen” – oraz fragmentami radzieckiego filmu „Wyzwolenie” Oleksandra Dowżenki.

Narracja prowadzona jest przez świadków epoki – osoby, które po osiemdziesięciu latach od tych wydarzeń dzielą się z widzem zapamiętaną z czasów dzieciństwa historią. W filmie usłyszeć można wspomnienia min. reżysera Jerzego Hoffmana, reżysera Janusza Majewskiego, kompozytora Romualda Twardowskiego, scenarzysty Andrzeja Mularczyka oraz Izabelli Galickiej, Janusza Kenta i wielu innych. Naoczni świadkowie dzielą się osobistymi przeżyciami, by widz wszystkimi zmysłami doświadczył przełomu czasu pokoju i wojny.

* Wydarzenie odbędzie się zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia Bułgarii w zakresie zwalczania epidemii COVID-19: obłożenie do 50%, zachowanie dystansu fizycznego 1,5 m, obowiązkowe maseczki oraz dezynfekcja rąk przy wejściu do sali.

Scheduled Aktualności >Historia >Kino