14.10.2021 Aktualności, Historia, Literatura

Pokaz filmów „Maska” i „Pokój” na podstawie opowiadań Stanisława Lema oraz dyskusja z udziałem Nadeżdy Moskowskiej (wyd. Colibri) i Iwy Stefanowej (czasopismo „ShadowDance”)

Z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema.

14 października 2021, czwartek, godz. 19.00

Instytut Polski w Sofii, ul. Weslec 12, wstęp wolny do zapełnienia ograniczonej liczby miejsc*

Organizatorzy: Instytut Polski w Sofii i CineLibri

 

Maska(2020, 19 min.) w reżyserii Hanki Brulińskiej – filmowa opowieść o tajemniczej piękności, która okazuje się być ukrytą w ciele kobiety maszyną wysłaną, by zabić niewygodnego dla króla dysydenta. Ścigając swoją ofiarę, maszyna stopniowo zaczyna poznawać swoją naturę. Przedsięwzięcie filmowe zostało zrealizowane w ramach programu dotacyjnego „Kultura w sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Pokój” (2020, 19 min.) w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego jest ekranizacją opowiadania „Podróż siódma” ze zbioru przygód kosmicznego wędrowca Ijona Tichego pt. „Dzienniki gwiazdowe” Stanisława Lema. Jest rok 2055. Znany kosmonauta Ijon Tichy ma wygłosić w Parlamencie Pansłowiańskim przemówienie przeciwne wprowadzeniu PRL – Pozaziemskich Regulacji Ludzkich. Przedstawiciele partii rządzącej, jak i samego rządu, starają się nie dopuścić do tego wystąpienia.

„ShadowDance” to czasopismo o fantastyce we wszystkich jej formach i przejawach.

W ramach festiwalu „CineLibri”.

* Wydarzenie odbędzie się zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia Bułgarii w zakresie zwalczania epidemii COVID-19: obłożenie do 30%, zachowanie dystansu fizycznego 1,5 m, obowiązkowe maseczki oraz dezynfekcja rąk przy wejściu do sali.

Scheduled Aktualności Historia Literatura

Tadeusz Różewicz: bułgarska mozaika 🗓

Dyskusja literacka poświęcona przekładom, badaniom oraz bułgarskiej recepcji twórczości Tadeusza Różewicza z udziałem wykładowców literatury polskiej, tłumaczy oraz twórców numeru „Literaturen Westnik” poświęconego dorobkowi bułgarskiej polonistyki na temat twórczości Tadeusza Różewicza.
25 11.2021 Aktualności, Historia, Literatura

Wit Szostak „Sto dni bez słońca“ 🗓

Dyskusyjny Klub Książki - zapraszamy do rozmowy przy herbacie o polskich książkach.
24 11.2021 Aktualności, Literatura