20.10.2021 Aktualności, Literatura

Prezentacja najnowszego bułgarskiego wydania „Solaris” Stanisława Lema i książki „Świat na krawędzi” Tomasza Fiałkowskiego

Z udziałem tłumaczki Liny Wasilwej i Żoro Penczewa z czasopisma „ShadowDance”.

20 października 2021, środa, godz. 19.00

Klub Literacki „Peroto” w Sofii 

 

Z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema

„Solaris” – najsłynniejsza powieść jednego z największych mistrzów światowej fantastyki naukowej, Stanisława Lema, należy do podgatunku badającego kontakt z inteligencją pozaziemską. Dzieło to, przetłumaczone na niemalże wszystkie języki świata, oferuje oryginalną wizję niepoznawalnego obcego umysłu, przedstawiając jednocześnie w unikatowy oraz ekscytujący sposób dramat samopoznania oraz kosmiczne wymiary miłości. Idea oceanu-mózgu, zajmującego powierzchnię planety Solaris i zdolnego do nadawania materialnej formy ludzkim wspomnieniom i myślom, nie pozostaje obojętny ani psychologowi Chrisowi Kelvinowi, ani jego kolegom astronautom z opisywanej w powieści stacji kosmicznej, ani milionom czytelnikom polskiego pisarza fantastyki, czy słynnym reżyserom, jak Andriej Tarkowski i Steven Soderbergh, którzy zaadaptowali dzieło odpowiednio w 1972 i 2002 r. W setną rocznicę urodzin Stanisława Lema wydawnictwo Colibri oferuje fanom science fiction nowy, kompletny przekład dotychczas ocenzurowanej i skróconej wersji jego niezwykłego arcydzieła.

„Świat na krawędzi” – Stanisław Lem rozmawia z polskim krytykiem i dziennikarzem Tomaszem Fiałkowskim na skraju ubiegłego wieku i u progu nowego tysiąclecia. „Płyniemy wielką rzeką ku nieznanemu oceanowi i jesteśmy dopiero na początku podróży” – mówi wielki polski fantasta i wizjoner. Opowiada ponadto o swoim dzieciństwie, kształtowaniu się jako człowiek i pisarz. Lata okupacji niemieckiej i sowieckiej, stroma droga do literatury, ludzka głupota, religia i nauka, zło historii, błędne drogi kultury – na wszystkie te tematy pisarz wypowiada się szczerze, nie kryjąc swoich obaw i nadziei, ostrzegając przed niebezpieczeństwami, jakie czyhają na ludzkość. Dokąd zaprowadzą nas próby „ulepszenia” człowieka i skrzyżowania technologii z biologią, jakie są perspektywy nauki, czy nadchodzi jej koniec…

 

* Wydarzenie odbędzie się zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia Bułgarii w zakresie zwalczania epidemii COVID-19: obłożenie do 30%, zachowanie dystansu fizycznego 1,5 m, obowiązkowe maseczki oraz dezynfekcja rąk przy wejściu do sali.

Scheduled Aktualności Literatura

Tadeusz Różewicz: bułgarska mozaika 🗓

Dyskusja literacka poświęcona przekładom, badaniom oraz bułgarskiej recepcji twórczości Tadeusza Różewicza z udziałem wykładowców literatury polskiej, tłumaczy oraz twórców numeru „Literaturen Westnik” poświęconego dorobkowi bułgarskiej polonistyki na temat twórczości Tadeusza Różewicza.
25 11.2021 Aktualności, Historia, Literatura

Wit Szostak „Sto dni bez słońca“ 🗓

Dyskusyjny Klub Książki - zapraszamy do rozmowy przy herbacie o polskich książkach.
24 11.2021 Aktualności, Literatura