27.10.2021 Aktualności, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne

Otwarcie wystawy „Bestiariusz Lema według Mroza” – ilustracji autorstwa Daniela Mroza do tekstów Stanisława Lema

Przedstawienie multimedialne w wykonaniu Iwajło Iwanowa i Niny Foltynowicz.

27 października 2021, środa, godz. 18.30-20.30

Instytut Polski w Sofii, wstęp wolny*

 

Z okazji 100-rocznicy urodzin Stanisław Lema  i ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Lema 2021

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Lema. Pozostając niezmiernie popularnym autorem dla swoich rodaków, jest Stanisław Lem również jednym z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy, tłumaczonym na 41 języków i wydawanym w milionach egzemplarzy. Gatunkiem literackim, w którym Stanisław Lem odniósł największe sukcesy, który wspaniale wykorzystał, nobilitował i wzniósł na artystyczne wyżyny, jest powieść science-fiction. Twórczość Stanisława Lema jest fenomenem na skalę światową – o ogromnej sile oddziaływania i kulturotwórczej roli. W polu jego zainteresowań i podejmowanych tematów znalazły się tak ważkie kwestie, jak zagadnienia etyczne związane z pojawieniem się samoświadomych robotów i sztucznej inteligencji oraz problemy prawne generowane przez osiągnięcia współczesnej medycyny (czy człowiek mający większość organów przeszczepionych to wciąż ta sama osoba?). Do swoich powieści, cieszących się zresztą ogromną popularnością, umiał włączyć cały arsenał zagadnień wynikających ze zderzenia humanistyki i medycyny z inżynierią i futurologią.

Najdoskonalszą formę graficzną bohaterom utworów Lema nadał krakowski grafik Daniel Mróz. Dla większości wielbicieli pisarza ilustracje Mroza i teksty Lema zrosły się w nierozdzielną całość.

Wystawa zatytułowana „Bestiariusz Lema według Mroza” stanowi prezentację wyników współpracy obu twórców. W bestiariuszu prezentowane są wyemancypowane maszyny, trochę złowieszcze i zarazem nieco groteskowe, wyrysowane pieczołowicie przez Mistrza Mroza i złączone z ich opisami odnalezionymi w powieściach i opowiadaniach Mistrza Lema.

 

Przedstawienie multimedialne w wykonaniu Iwajło Iwanowa i Niny Foltynowicz.

 

Iwajło Iwanow – dyrektor artystyczny “Sofia Undreground – International Performance Art Festival”. Jest artystą multidyscyplinarnym, działającym głównie na polu performansu i sztuki nowych mediów. Aktywny DJ i VJ, uczestniczy w wielu lokalnych i międzynarodowych festiwalach oraz happeningach, jest także założycielem Studio Dauhaus – jednej z pierwszych niezależnych przestrzeni artystycznych w Sofii oraz organizatorem wielu wydarzeń artystycznych, m.in. Upgrade! Sofia, ON! Media Arts, a przede wszystkim festiwalu Sofia Underground International.

Nina Foltynowicz  – polska autorka muzyki, DJ.

 

* Wydarzenie odbędzie się zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia Bułgarii w zakresie zwalczania epidemii COVID-19.

 

Scheduled Aktualności Literatura Muzyka Sztuki wizualne