9.11.2021 Aktualności, Muzyka

Koncert polskiego pianisty Szymona Nehringa

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.

9 listopada 2021, wtorek, godz. 19.30

Filharmonia Sofijska, Sala Kameralna „Bułgaria“, wstęp z biletami: dostępne na stronie Eventim oraz w kasach Filharmonii Sofijskiej

Organizatorzy: Ambasada RP i Instytut Polski w Sofii oraz Festiwal „Piano Extravaganza”

 

Szymon Nehring jest jednym z najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce. 

Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. W 2014 r. otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. Rok później został laureatem stypendium Krystiana Zimermana i wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, na którym otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych. W 2017 r. zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie oraz szereg nagród dodatkowych w tym za najlepsze wykonanie utworu Fryderyk Chopina.

Występował m.in. z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu,  Orkiestrą Filharmonii Izraela, Orkiestrą Symfoniczną z Bambergu, Orkiestrą Filharmonii w Marsylii, Orkiestrą Symfoniczną z Hartford i in. Występował pod batutą Jerzego Maksymiuka, Krzysztofa Pendereckiego, Antoniego Wita, Pablo Herasa-Casado, Kariny Canellakis i innych.

Jego debiutancka płyta CD z muzyką polskich kompozytorów została wyróżniona nagrodą polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii Album roku recital solowy, a także Jokerem magazynu Crescendo oraz nagrodą Supersonic magazynu Pizzicato. W 2016 r. ukazały się dwie płyty artysty:  Koncerty fortepianowe Chopina nagrane z orkiestrą Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała oraz Krzysztofa Pendereckiego, a także  Koncert fortepianowy „Resurrection” Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Najnowsze nagranie artysty zawiera utwory fortepianowe Chopina wykonane na instrumencie historycznym (Erard 1858).

Artysta wystąpił między innymi w takich salach koncertowych jak Carnegie Hall, Elbphilharmonie, Palau de la Música Catalana, Konzerthaus Berlin, DR Koncerthuset w Kopenhadze, Musikverein we Wiedniu, Herkuessaal i Prinzregententheater w Monachium. W 2019 r. został zaproszony do programu fundacji Orpheum, dzięki któremu wystąpił wraz z Tonhalle-Orchester Zürich pod dyrekcją Davida Zinmana. W 2020 r. zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej.

 

* Wydarzenie odbędzie się zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia Bułgarii w zakresie zwalczania epidemii COVID-19.

Scheduled Aktualności >Muzyka

Wykład-prezentacja Ryszarda Kajzera 🗓

Laureata I nagrody 27. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie 2021 oraz członka jury 10. Międzynarodowego Triennale Plakatu Scenicznego w Sofii (2022).
31 10.2022 Aktualności, Historia, Kino, Literatura, Muzyka, Teatr