19.11.2021 Aktualności, Literatura

Wyniki konkursu dla młodych bułgarskich naukowców i tłumaczy literatury polskiej za 2021 rok

18 listopada w Instytucie Polskim w Sofii Nagrodę im. prof. Wandy Smochowskiej-Petrowej dla młodych bułgarskich naukowców i tłumaczy literatury polskiej za 2021 rok otrzymał Krum Angełow Krumow za znakomite i trudne przekłady z języka polskiego na  język bułgarski, wśród których jest zbiór esejów „Czuły narrator” Olgi Tokarczuk, oraz za jego działalność na rzecz popularyzacji kultury polskiej na terenie Bułgarii, jak również w bułgarskich mediach.

Wśród tłumaczonych przez Kruma Krumowa autorów są: Joanna Bator, Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski. Swoim dorobkiem laureat prezentuje wysoką erudycję i szerokie obeznanie z kulturą – rzadkie wartości wśród młodego pokolenia. Usilnie stara się nie tylko prezentować polską literaturę w Bułgarii, lecz także promować kulturę bułgarską w Polsce, dzięki swojej fundacji „Open Europe Foundation“ i upowszechnianie oraz tłumaczenie na język polski twórczości Georgi Gospodinowa, Angela Wagensteina i Teodory Dimowej. Krum Krumov ma 40 lat, urodził się w Topołowgradzie, studiował na Uniwersytecie Płowdiwskim im. Paisija Chilendarskiego, obecnie mieszka w Łodzi, a jego pasją są podróże. W 2017 roku objechał na rowerze Islandię, a swoją wyprawę opisał w pierwszej autorskiej książce „Dookoła Islandii w 14 dni”. W 2019 roku wyruszył na charytatywną wyprawę rowerową z Sozopola do Santiago de Compostela w 30 dni.

Dyplom honorowy za udział w Konkursie im. Wandy Smochowskiej-Petrowej dla młodych bułgarskich naukowców i tłumaczy literatury polskiej za 2021 rok otrzymał dr Paweł Płamenow Petrow za jego pogłębione prace badawcze nad twórczością Brunona Schulza i Bolesława Leśmiana. Paweł Petrow prowadzi badania, przekłada i popularyzuje postać oraz twórczość Brunona Schulza w Bułgarii. Jest autorem szeregu publikacji, m.in. przedmów do bułgarskich wydań dzieł Brunona Schulza i Bolesława Leśmiana; uczestniczył w wielu konferencjach naukowych w języku bułgarskim i polskim. W 2015 roku obronił pracę doktorską pt. „Świat epistolarny Brunona Schulza. Mit, egzystencja, palimpsest” – pierwsze w Bułgarii niezależne badanie poświęcone pisarzowi. Działa również na rzecz bułgarsko-polskich stosunków edukacyjnych jako wykładowca języka bułgarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Laureatów wyłoniło jury w składzie:

Iwona Jakuszko-Dudka (p.o. dyrektor Instytutu Polskiego w Sofii);

docent dr Penka Watowa (dyrektor Instytutu Literatury przy Bułgarskiej Akademii Nauk);

prof. Prawda Spasowa;

prof. dr hab. Bojan Biołczew;

prof. dr hab. Michaił Nedełczew.

 

Nagroda im. prof. Wandy Smochowskiej-Petrowej dla młodych bułgarskim naukowców za wkład i istotne osiągnięcia w działalności  badawczej i naukowej oraz popularyzowanie polskiej literatury lub w dziedzinie przekładu naukowego i literackiego została ustanowiona przez Instytut Literatury przy Bułgarskiej Akademii Nauk i Instytut Polski w Sofii. Nagroda przyznawana jest co dwa lata i wręczana jest w związku z Narodowym Świętem Niepodległości 11 listopada.

Gratulujemy zwycięzcom!

Scheduled Aktualności >Literatura

Warsztaty Ambasadora RP w Bułgarii dr Macieja

W ramach Europejskiego Miesiąca Fotografii.
30 06.2022 Aktualności, Sztuki wizualne, Turystyka

„Kiedy nie ma apetytu na czereśnie” –

Scenariusz i realizacja – Nikołaj Georgijew. Występują: Petia Josifowa-Hunkins, Waleria Dimitrowa i Georgij Arsow.
28 06.2022 Aktualności, Muzyka, Teatr