Jest to nawiązanie do tradycji zapalania w oknach świeczek w kolejnych latach w rocznicę 13 grudnia, na znak protestu i pamięci o tych wydarzeniach i ich Ofiarach. Świeczkę – w akcie dużej odwagi cywilnej – zapalano w oknach wielu polskich domów, a także w geście solidarności z Polakami zdarzało się to za granicą. W tym roku ty też zapal swoją świeczkę jako symbol Światła Wolnosci.
Instytut Pamięci Narodowej nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wtedy prezydent USA Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II.
W bożonarodzeniowym orędziu prezydent USA wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego i zwrócił się do Amerykanów, mówiąc: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”. Tamtej zimy świece zapłonęły w oknie Białego Domu i w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Polacy w kraju w podobny sposób wyrażali swój sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz.
IPN już po raz dziewiąty zachęca do wzięcia udziału w akcji poprzez zapalenie 13 grudnia 2021 r. o 19.30 w oknie świecy, a tym samym do wyrażenia solidarności z ofiarami stanu wojennego. Można również zapalić wirtualną świeczkę na stronie światelko wolności.