25.01.2022 Aktualności, Historia, Kino

„Położna” – reż. Maria Stachurska (2021, 55’)

Projekcje filmowe z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

27 stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla uczczenia pamięci Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. ONZ wzywa by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. Główne uroczystości Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się dorocznie na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia jest bowiem dniem, w którym obchodzimy rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Auschwitz-Birkenau to jeden z wielu niemieckich obozów koncentracyjnych tworzonych w czasie II wojny światowej na okupowanych ziemiach polskich, a jednocześnie – najbardziej rozpoznawalny symbol i miejsce ludobójstwa na świecie. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało z inicjatywy byłych więźniów i działa nieprzerwanie od 1947 roku.

20 stycznia 2022 r. przypada 80. rocznica konferencji w Wannsee, na której grupa wysokich rangą urzędników i funkcjonariuszy niemieckiej III Rzeszy przypieczętowała i ustaliła sposób realizacji planów systematycznej eksterminacji europejskich Żydów w ramach „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.

 

25 stycznia 2022, wtorek, godz. 18:30

Instytut Polski, wstęp wolny*

„Położna” – reż. Maria Stachurska (2021, 55’)

W 1943 roku Stanisława Leszczyńska za pomoc osadzo­nym w łódzkim getcie zostaje aresztowana przez gestapo i wraz z trójką dzieci zesłana do obozu Auschwitz-Birke­nau. Tam przechodzi straszliwą próbę życiową. Zostaje akuszerką i w nieludzkich warunkach, na skraju wyczer­pania, odbiera 3000 porodów nie tracąc ani jednego dziecka…

Jej nazwisko jako jednej z czterech najwybit­niejszych Polek ostatniego tysiąclecia zostaje umiesz­czone na Kielichu Życia i Przemiany Narodu złożonym przez kobiety polskie na Jasnej Górze. Film opowiada o fenomenie tej niezwykłej kobiety, jej sile i o tym, dla­czego nawet w obliczu śmierci nie straciła wiary w sens tego co robi.

 

* Wydarzenie odbędzie się zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia Bułgarii w zakresie zwalczania epidemii COVID-19.

Scheduled Aktualności >Historia >Kino

Wykład-prezentacja Ryszarda Kajzera 🗓

Laureata I nagrody 27. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie 2021 oraz członka jury 10. Międzynarodowego Triennale Plakatu Scenicznego w Sofii (2022).
31 10.2022 Aktualności, Historia, Kino, Literatura, Muzyka, Teatr