10.03.2022 Aktualności, Literatura

Promocja bułgarskiego wydania książki „Olanda” Rafała Wojasińskiego z udziałem autora oraz tłumacza Łyczezara Seliaszkiego

Moderatorem spotkania będzie Sylwia Czolewa.

10 marca 2022 r., czwartek, godz. 18.30

Instytut Polski w Sofii, wstęp wolny*

Organizatorzy: Instytut Polski w Sofii i wydawnictwo „Ergo”

 

„Olanda” to najnowszy zbiór prozy Rafała Wojasińskiego, zawierająca nowelę o tym samym tytule oraz pięć opowiadań. To książka, w której codzienne incydenty i wydarzenia z życia zwyczajnych ludzi przeplatają się z filozoficznymi refleksjami oraz niezwykłym spojrzeniem na otaczający nas świat. W „Olandzie” pisarz nie zrywa w dramatyczny sposób więzi z bohaterami swoich poprzednich utworów. Rozmawiają na pozornie zwyczajne tematy z nieukrywaną energią i wiarą, że druga osoba ich wysłucha, zrozumie i będzie współczuć. Mówią językiem miłości do życia. Mają własne zdanie, pomysł na życie i często nie zgadzają się z niepodważalnymi prawdami. W ten sposób wyrażają swoje człowieczeństwo, swoją tęsknotę za wolnomyślicielstwem. Proza Rafała Wojasińskiego daleka jest od monotonii i łatwej interpretacji, nawet jeśli pokusimy się o szukanie w jego tekstach metafor, symboli i podtekstów. Lecz książka ta jest jednocześnie wspaniałym hołdem oddanym miłości. „Tyle mam z życia, ile ciebie mam…” – mówi narrator w „Olandzie”.

W 2019 r. Rafał Wojasiński otrzymał za „Olandę” Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego.

 

* Ważnа informacjа dotycząca wydarzeń na terenie galerii Instytutu Polskiego: zielony certyfikat nie jest wymagany, maseczki pozostają obowiązkowe.

Scheduled Aktualności >Literatura