21.03.2022 Aktualności, Muzyka

Recital fortepianowy Iwajło Wasilewa

W programie: utwory Fryderyka Chopina.

21 marca 2022 r., poniedziałek, godz. 18.30

Instytut Polski w Sofii, wstęp wolny*

Organizator: Instytut Polski w Sofii

 

Iwajło Wasilew (р. 2007 г.) uczy się gry na fortepianie w Szkole Muzycznej im. Ljubomira Pipkowa – od 2014 do 2019 r. w klasie Emilii Kanewej, a od 2019 r. do chwili obecnej – u prof. dr Borisławy Tanewej.

W wieku 14 lat ma już godną pozazdroszczenia kolekcję nagród z międzynarodowych konkursów, z których większość to pierwsze i główne nagrody. Należał do grona osób zakwalifikowanych do udziału w finałach najważniejszych i najtrudniejszych konkursów dziecięcych na świecie, takich jak Astana Piano Passion. Wśród jego najważniejszych nagród są: I Nagroda w Konkursie Liszta-Bartóka w 2020 r., Grand Prix na Konkursie Schumanna-Brahmsa w 2020 r., I nagroda na Music Singapore Competition for Young Pianists and Violinists 2021 i Grand Prix na Cantus Firmus.

Występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych w Luksemburgu, Włoszech, Dubaju i Gandawie. Nagrał płytę CD z koncertami na fortepian i orkiestrę W.A. Mozarta i W. Szostakowicza. Koncertował z wieloma słynnymi dyrygentami, występował z najważniejszymi bułgarskimi orkiestrami – Filharmonią Sofijską, Narodowym Radiem Bułgarskim, Orkiestrą Classic FM. Występuje także z recitalami solowymi.

Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich z pianistami z całego świata. Trzykrotnie otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Dimityra Berbatowa w kategorii „Sztuka”, dwukrotnie został nagrodzony przez Ministerstwo Kultury Bułgarii za wysokie osiągnięcia twórcze.

W 2021 r. Iwajlo Wasilew otrzymał Kryształową Lirę w kategorii „Młody Artysta” przyznawaną przez Związek Bułgarskich Artystów Muzyki i Tańca.

* Ważnа informacjа dotycząca wydarzeń na terenie galerii Instytutu Polskiego: zielony certyfikat nie jest wymagany, maseczki pozostają obowiązkowe.

Scheduled Aktualności Muzyka