22-03-2022 Aktualności, Kino

Polski film triumfuje na 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Sofia International Film Festival

Podczas największego w Bułgarii 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sofia International Film Festival (SIFF) polski film „Sonata” zdobył Grand Prix w konkursie głównym oraz Nagrodę Publiczności.

Film w reżyserii Bartosza Blaschke został uhonorowany przez międzynarodowe jury najważniejszą Nagrodą Główną „Sofia – miasto kina” m.in. za przekonujące opowiedzenie o życiu prawdziwego człowieka i jego bolesnej podróży w poszukiwaniu sensu życia, a także za niezwykłą kreację aktorską oraz wiarę w siłę sztuki i talentu.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 19 marca 2022 roku w Narodowym Pałacu Kultury w Sofii. Dwa dni wcześniej inny polski reżyser Lech Majewski odebrał z rąk dyrektora SIFF Stefana Kitanowa Nagrodę Specjalną Sofia Film Fest. Ceremonii towarzyszyła premiera jego najnowszego obrazu „Brigitte Bardot cudowna”. Podczas festiwalu reżyser przedstawił także swój film z 2011 roku „Młyn i Krzyż” oraz wziął udział w spotkaniu z publicznością.

W czasie festiwalu w Sofii pokazany został także wstrząsający film „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego opowiadający historię Grzegorza Przemyka i zrealizowany na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza o tym samym tytule.

Międzynarodowy Festiwal Filmowym Sofia International Film Festival (SIFF) to największy tego typu wydarzenie w Bułgarii. Corocznie przyciąga ponad 85 tys. widzów. Podczas jego 26. edycji zaprezentowano 165 filmów z ponad 56 krajów.

Wydarzenie wspierał Instytut Polski w Sofii, na którego zaproszenie do stolicy Bułgarii przyjechali Lech Majewski oraz Jan P. Matuszyński. Bartosz Blaschke nie mógł wziąć udziału w festiwalu ze względu na problemy zdrowotne. W jego imieniu prestiżową nagrodę odebrała Iwona Jakuszko-Dudka kierująca Instytutem Polskim w Sofii. Ze powodu niepewnej sytuacji na świecie z przylotu do Sofii i wykonania recitalu fortepianowego zrezygnował także Grzegorz Płonka, o którym opowiada film „Sonata”.