14.04.2022 Aktualności, Historia, Turystyka

Promocja książki „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortki i Marcina Pietraszewskiego

Pokaz filmu „Lhotse – pokerowa zagrywka“ w reżyserii Wojciecha Kukuczki.

14 kwietnia 2022 г., czwartek, 18.30 ч.

Instytut Polski w Sofii, wstęp wolny*

Organizatorzy: Instytut Polski w Sofii, wydawnictwo Vakon

i Stowarzyszenie „Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich”

 

Zapraszamy na promocję bułgarskiego wydania książki „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortki i Marcina Pietraszewskiegom z udziałem autorów oraz tłumacza Kruma Krumowa. Moderatorem spotkania będzie Eleonora Gadżewa. Po dyskusji odbędzie się pokaz filmu „Lhotse – pokerowa zagrywka“ w reżyserii Wojciecha Kukuczki (23‘, z bułgarskimi napisami).

 

Z zewnątrz był jak kamień – twardy i zimny, ale w środku był artystą,

który potrafił rozmawiać ze skałą. (Artur Hajzer o Jerzym Kukuczce)

 

„Kukuczka” to opowieść o legendarnym himalaiście Jerzym Kukuczce, który zdobył zdobył Koronę Himalajów – wszystkie czternaście ośmiotysięczników, w ciągu ośmiu lat, co pozostało niedoścignionym osiągnięciem przez ponad trzy dekady. Na jedenastu z tych szczytów wytyczył nowe drogi, cztery zdobył zimą, siedem w stylu alpejskim, z małym zespołem, bez obozów pośrednich. Osiągnięcia Jerzego Kukuczki są tak imponujące, że nawet jego największy rywal, Reinhold Messner, który wygrał wyścig o Koronę Himalajów, pogratulował mu słowami: „Nie jesteś drugi. Jesteś wielki”. A kiedy nadeszła tragiczna wiadomość, że Jerzy Kukuczka zginął na południowej ścianie Lhotse, cały świat był wstrząśnięty. Autorzy książki, dysponując ogromnym materiałem – pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Celiną, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył itd. – stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią. 

„Lhotse – pokerowa zagrywka“ (Polska, 2010, Wojciech Kukuczka, 23’) – film jest opowieścią o południowej ścianie Lhotse z perspektywy Jerzego Kukuczki. Trzy i pół kilometrowa pionowa ściana została określona przez Reinholda Messnera „problemem XXI wieku”. Do dzisiaj uważana jest przez wielu za najtrudniejszą w Himalajach. Poprzez opowieść o największym wyzwaniu tamtych czasów, nasuwa się możliwość lepszego zrozumienia himalajskiej idei Jerzego Kukuczki, jego sposobu myślenia, celu wspinaczki oraz sensu życia.

Film pochodzi z repertuaru Międzynarodowego Festiwalu Filmów Górskich w Bansko!

 

* W trakcie wydarzenia zalecamy zachowanie dystansu oraz noszenie maseczki ochronnej.

Scheduled Aktualności >Historia >Turystyka