2.07.2022 Aktualności, Muzyka

Warna: Koncert Karol Szymanowski Quartet

W programie Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Varna Summer".

Warna

2.07.2022, sobota, godz. 19.00

Aula Uniwersytetu Ekonomicznego

We współpracy z Centrum Festiwalowym i Kongresowym w Warnie oraz Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym „Varna Summer”

 

25-ta rocznica powstania Kwartetu im. Karola Szymanowskiego jest rokiem przemian: z Agatą Szymczewską, Robertem Kowalskim, Volodią Mykytką i Karolem Marianowskim zespół prezentuje się muzycznemu światu w zmienionym składzie oraz, powracając do swej pierwotnej nazwy, nawiązuje do swoich korzeni. Muzycy kwartetu rozpoczęli naukę w Hochschule für Musik w Hanowerze u Hatto Beyerle. Kolejnymi mentorami kształtującymi muzyków byli Eberhard Feltz, Walter Levin, Izaak Stern, Bernard Greenhouse, Alfred Brendel, Seiji Ozawa, Friedemann Weigle, oraz członkowie kwartetów Amadeus, Emerson, Juilliard i Guarneri.

Od momentu założenia w Warszawie w 1995 r., KSQ odznacza się ciągłym poszukiwaniem nowych inspiracji oraz otwartością na to co nieprzewidywalne. Także dziś muzyków kwartetu łączy wyjątkowe, wspólne rozumienie muzyki oraz inspiracja oparta na zaangażowaniu w dorobek polskich kompozytorów, m.in. swego patrona Karola Szymanowskiego. Jego muzyka, ze swą ogromną swobodą i ekspresją, wciąż jest czynnikiem identyfikującym brzmienie kwartetu.

 W poszukiwaniu powiązań między epokami i przekraczania granic muzycy opracowują programy koncertowe, które spotykają się z wielką przychylnością krytyków i publiczności. Zaskakują nieoczekiwanymi kombinacjami i tworzą nowe perspektywy. Podejście to znajduje również odzwierciedlenie w dyskografii KSQ, który oprócz dzieł Haydna, Dvořáka i Szostakowicza obejmuje także rzadko nagrywane utwory Bacewicz, Żeleńskiego, Zarębskiego, Friedmana, Weinberga i Różyckiego. Jednak bliski związek między zespołem a publicznością powstaje przede wszystkim podczas koncertów na żywo, granych na całym świecie. Kwartet był gościem w renomowanych salach koncertowych, takich jak nowojorska Carnegie Hall, londyńska Wigmore Hall, Concertgebouw Amsterdam, Wiener Musikverein, Berlin Konzerthaus i Shanghai Symphony Hall, jak i międzynarodowych festiwali w Rheingau, Szlezwiku- Holsztynie, BBC Proms, Schuberciadzie i Lockenhaus.

Kwartet został uhonorowany m. in. w 2005 r. nagrodą Fundacji im. Karola Szymanowskiego, zaś w 2007 r. odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej“.

Scheduled Aktualności Muzyka