29.08.2022 Aktualności, Literatura

Spotkanie z polską pisarką Martą Dzido i prezentacja jej powieści „Frajda”

Wydawnictwo Paradox, Dom Literatury i Przekładu oraz Instytut Polski w Sofii zapraszają na spotkanie z polską pisarką Martą Dzido oraz prezentację jej powieści „Frajda”, za którą otrzymała Nagrodę Literacką Unii Europejskiej 2019.

29 sierpnia 2022 г., poniedziałek, godz. 18.30.

Dom Literatury i Przekładu, ul. Latinka 12, wstęp wolny

Organizatorzy: Wydawnictwo Paradox, Fundacja Next Page i Instytut Polski w Sofii 

 

Moderator: Darina Anastasowa (Bułgarskie Radio Państwowe, ArtEfir).

Z udziałem: dra Petyra Ljanguzowa (Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie), tłumacza powieści.

Ze wstępem o książce: Kristijana Janewa (Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa z Ochrydy).

 

O AUTORCE:

Marta Dzido (ur. 1981) jest polską pisarką, scenarzystką i dokumentalistką. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.. Z Piotrem Śliwowskim współзrealizowała produkcje filmowe, takie jak m.in. „Downtown – Miasto Downów” (2010), nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej nagrodą im. Krzysztofa Kieślowskiego, „Solidarność według kobiet” (2014), o kobietach uczestniczących w opozycji antykomunistycznej i ruchu Solidarności w latach 80. oraz „Siłaczki” (2018), śledzący losy pierwszych polskich sufrażystek.

Debiutowała w wieku lat 16, publikując utwory prozatorskie w czasopismach „Krzywe Koło Literatury” i „Koło Podkowy”. Autorka powieści „Ślad po mamie”, „Małż”, powieści hipertekstowej „Matrioszka”, książki reporterskiej „Kobiety Solidarności”, powieści „Frajda”, zbioru opowiadań „Sezon na truskawki”. Marta dzido opowiada się za takimi tematami jak feminizm i emancypacja, kobieca solidarność, wyzwolenie z tabu cielesności, a jej bohaterki nie boją się mylić – są niedoskonałe, poszukują samopoznania, które uwolni je od narzuconych im stereotypowych ról.

O KSIĄŻCE:

Ona i on. Nastolatkowie z czasów sprzed facebooka i instagrama, kiedy listy miłosne pisało się długopisem na kartce, gdy fotografie wywoływane były z kliszy a żeby zatelefonować trzeba było ustawić się w kolejce przed budką telefoniczną. Świat pozbawiony natychmiastowości, w którym oczekiwanie potęgowało napięcie, kiedy można było zatęsknić. Zakochani w sobie do obłędu i jak ognia unikający deklaracji w postaci słów „kocham cię”. Szalejący na swoim punkcie. Przesuwający granice w poznawaniu własnej cielesności. Testujący nawzajem swoje emocje. Przeżywający wspólnie rozmaite „pierwsze razy”.

On i ona. Dwoje ludzi dobiegający czterdziestki, którzy przypadkowo spotykają się po latach i dociera do nich, że tli się w nich resztka młodzieńczej namiętności, że jeszcze nie wszystko stracone. Gdzieś między gotowaniem obiadów dla dzieci a kolejnymi ratami kredytu zaczynają się spotykać i wspominać historię namiętności, która pchała ich ku sobie i jednocześnie nie pozwalała być razem. Opowiadają sobie nawzajem siebie sprzed lat. Ona – jego, on – ją. Zmienione pod wpływem czasu, ubarwione różnym sposobem pamiętania pokawałkowane zdarzenia zaczynają przybierać rozmaite wersje. Bohaterowie wracają do punktów zwrotnych po to by zadać sobie pytanie: a gdyby? i to gdyby prowokuje alternatywny rozwój zdarzeń.

Wydarzenie odbywa się w ramach rezydencji artystycznej Marty Dzido w Domu Literatury i Przekładu, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sofii i Państwowego Funduszu „Kultura”.

fot. Weronika Śliwowska

Scheduled Aktualności Literatura