29.09.2022 Aktualności, Literatura

Wspólne publiczne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w języku polskim, bułgarskim, esperanto oraz przy pomocy alfabetu Braille’a

Udział IP w 11. edycji Narodowego Czytania i 7. edycji w Sofii.

29 września 2022, czwartek, godz. 18:30

Instytut Polski, wstęp wolny

We współpracy z Ambasadą RP w Sofii

Współorganizatorzy: Związek Esperantystów w Bułgarii, Wydział Filologii Słowiańskich Uniwersytetu Sofijskiego im. św. Klemensa z Ochrydy, Szkoła Polska im. Władysława Warneńczyka przy Ambasadzie RP w Sofii

 

Pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki Bułgarii oraz Ambasadora RP w Bułgarii Macieja Szymańskiego.

 

Z udziałem aktorów Gergany Christowej i Petara Rusewa.

Wydarzenie poprowadzi prof. Kalina Bachnewa – literaturoznawczyni, wykładowczyni  historii literatury na Wydziale Filologii Słowiańskich na Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klemensa z Ochrydy.

Fragmenty dzieła będą czytali dyplomaci, studenci, doktoranci i absolwenci filologii polskiej, uczniowie Szkoły Polskiej im. Władysława Warneńczyka przy Ambasadzie RP w Sofii, sofijska Polonia i sofijczycy.

„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

W Polsce czytanie zostało zainicjowane i odbywa się od 2012 roku pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy. Uczestnicy, którzy przyniosą bułgarskie wydanie dzieła lub oryginalne polskie wydanie, otrzymają specjalnie zaprojektowany pieczątkę tegorocznego wydarzenia.

 

Scheduled Aktualności >Literatura

Wykład-prezentacja Ryszarda Kajzera 🗓

Laureata I nagrody 27. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie 2021 oraz członka jury 10. Międzynarodowego Triennale Plakatu Scenicznego w Sofii (2022).
31 10.2022 Aktualności, Historia, Kino, Literatura, Muzyka, Teatr