19.10.2022 Aktualności, Sztuki wizualne, Turystyka

Dimitrowgrad: Otwarcie wystawy „Bułgarskie ptaki polskimi oczyma” oraz warsztaty Ambasadora RP w Bułgarii dr Macieja Szymańskiego

Dimitrowgrad

19 października 2022, środa

17:30 – oficjalne otwarcie wystawy

18:00 – warsztaty „Jak fotografować ptaki”

Wystawa „Bułgarskie ptaki polskimi oczyma” zostanie uzupełniona o prezentację/warsztaty na temat: Jak fotografować ptaki, którą przedstawi autor zdjęć prezentowanych na wystawie, Ambasador Polski w Bułgarii, dr Maciej Szymański. Miłośnik ptaków, ich obserwator od 35 i fotograf od 15 lat. Jak sam podkreśla, w obu tych dziedzinach jest amatorem, ale dysponuje dużym doświadczeniem i wiedzą nabytą zarówno w czasie obserwacji i fotografowania, ale również działalności społecznej na rzecz ptaków. Był wiceprzewodniczącym Warszawskiej Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, prezentował terenowe reportaże w ramach audycji telewizyjnej „Animals” w polskiej telewizji publicznej, jest autorem wielu wystaw edukacyjnych, autorem zdjęć w czasopismach przyrodniczych, atlasach i przewodnikach do oznaczania ptaków. Uczestniczy w akcjach wspierania jerzyków, które są ulubionymi obiektami jego fotografii. Prezentacja i dyskusja przewidziane na 30 czerwca będą okazją do podzielenia się tymi doświadczeniami i skorzystania przez autora z doświadczeń uczestników warsztatów.

Fotografia ptaków jest jedną z najtrudniejszych i bardzo wymagających dziedzin fotografii, a zarazem jest emocjonująca i nierzadko bardzo satysfakcjonująca. Fotografujący musi albo mieć wyjątkowe szczęście, aby zrobić niesamowite zdjęcie ptaka, albo poświęcić swój czas, umiejętności i nerwy, aby „pokonać” upatrzonego skrzydlatego bohatera, który zrobi wszystko, by fotografia nie udała się.

Mówiąc o fotografowaniu ptaków Maciej Szymański nieodmiennie podkreśla, że zawsze musimy pamiętać, iż bezpieczeństwo ptaków i niezakłócanie ich życia, zwłaszcza w okresie rozrodczym są znacznie ważniejsze od wykonania najlepszego nawet zdjęcia na świecie.

Autor wystawy i prowadzący warsztaty nie zamierza koncentrować się wyłącznie na techniczno-fotograficznym aspekcie fotografowania ptaków. Warsztaty są otwarte dla wszystkich zainteresowanych: amatorów i profesjonalistów, a celem nie jest nauczenie podstaw fotografowania, ani też przekazanie podstaw wiedzy ornitologicznej. Zamysłem jest podkreślenie korzyści płynących zarówno z umiejętnego wykorzystania wiedzy fotograficznej, jak i znajomości bohaterów fotografii – ptaków. Ostatecznym celem jest zwrócenie uwagi, że połączenie rzemiosła i artyzmu fotografa ze znajomością funkcjonowania i biologii ptaków może dać wspaniałe efekty fotograficzne i zapobiec wyrządzeniu szkód głównym bohaterom – ptakom.

Ambasador Maciej Szymański, założyciel Klubu Ambasadorów Mówiących po Bułgarsku, będzie prowadził warsztaty w języku bułgarskim.

Scheduled Aktualności Sztuki wizualne Turystyka