26.10.2022 Aktualności, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr

Otwarcie wspólnej wystawy plakatów Rektorów Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Sofii i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – prof. Georgi Jankowa i prof. Błażeja Ostoi-Lniskiego

Z udziałem prof. Georgi Jankowa.

26 października 2022, godz. 18:00

Instytut Polski w Sofii, wstęp wolny

 

W galerii Instytutu Polskiego w Sofii gości wystawa, która prezentowana była z okazji Dnia Bułgarskiej Oświaty i Kultury oraz Piśmiennictwa Słowiańskiego – 24 maja, w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Jest ona częścią wieloletniego partnerstwa między dwoma akademiami w zakresie wymiany studentów, wykładowców, jak również wystaw.

Wystawa jest częścią programu X Międzynarodowego Triennale Plakatu Scenicznego w Sofii.

 

Błażej Ostoja Lniski (ur. 1974) profesor sztuk plastycznych, uprawia malarstwo i grafikę (głównie litografię). Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1994–1999). Od 1999 roku pracuje na Wydziale Grafiki macierzystej uczelni; kierownik Pracowni Litografii; dziekan (2012-2016, 2016-2020).

 
Autor licznych wystaw indywidualnych w kraju i za granicą; m.in. Litografia, Instytut Polski, Sztokholm, 2004; Malarstwo, Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria, Jabłonna, 2011; Pismo, figura, powtórzenie – wystawa malarstwa, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Słupsk, 2012; Stać się oknem – wystawa malarstwa, galeria Test, Warszawa, 2013. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce – Muzeum Historyczno-Etnograficzne, Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej, Chojnice, 2015. W latach 2002–2004 należał do grupy artystycznej ARTGrupa. Wielokrotnie laureat warszawskiego konkursu Najlepsza Grafika Miesiąca. Nagrody: im. T. Kulisiewicza (2008), statuetka Pegaz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2015), w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku za publikacje: Władysław Winiecki – Wielki wodewil (2011) i Marian Murawski. Ilustracje (2014) oraz Nagroda Honorowa Towarzystwa Bibliofilów Polskich (2011). Laureat statuetki „Pióro Fredry 2015” – za książkę Karpacki Świat Bojków i Łemków. Roman Reinfuss. Fotografie –  w Ogólnopolskim Konkursie Edytorskim na Najlepszą Książkę Roku, Wrocław (2015).

 

Georgi Jankow urodził się w Sofii w 1964 roku. W 1990 roku ukończył Państwową Akademię Sztuki na kierunku Sztuka Plakatu, a pięć lat później został zaproszony na stanowisko adiunkta na tym samym kierunku. Od stycznia 2020 roku pełni funkcję Rektora Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Sofii.

Georgi Jankow od ponad dwudziestu lat pracuje w reklamie i jest autorem wielu kampanii reklamowych oraz filmów. Realizuje się również w różnych dziedzinach sztuk wizualnych, tj. plakat czy grafika. Jest członkiem sekcji projektowania graficznego Związku Artystów Bułgarskich. Jest współzałożycielem i prezesem New Vision International Group.

Uczestniczył w licznych wystawach plakatu, między innymi: w Międzynarodowym Triennale Plakatu Scenicznego w Sofii; w Międzynarodowym Biennale Humoru i Satyry w Gabrowie; w Wystawie z okazji Dnia Praw Człowieka, Palais des Nations w Genewie; w Wystawie Plakatu Bułgarskiego w Bazylei; Uczestniczył wraz z prof. Nikolajem Mladenowem w projekcie „Poezja na ścianie” Ambasady Austrii w Sofii.

Laureat wielu nagród w dziedzinie projektowania graficznego, autor siedmiu wystaw indywidualnych.

Scheduled Aktualności Kino Literatura Muzyka Sztuki wizualne Teatr