16.01.2023 - 15.02.2023 Aktualności, Historia, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr

Prezentacja wystawy „Polski plakat z kolekcji Instytutu Polskiego w Sofii”

W kolekcji znajdują się plakaty największych mistrzów, m.in.: Lechа Majewskiеgo, Waldemarа Świerzеgo, Stasysа Eidrigeviciusa, Romana Kalarusa, Andrzeja Pągowskiego, Jana Lenicy.
16.01. – 15.02.2023
 
Instytut Polski w Sofii, wstęp wolny
 
 

„Prostota i oszczędność środków plastycznych w plakacie nie jest jego ubóstwem, tylko siłą.“- Jan Lenica

Proponujemy Państwa uwadze szeroki wybór plakatów jednych z najbardziej znanych nazwisk przedstawicieli i kontynuatorów polskiej szkoły plakatu. Prace są częścią bogatej kolekcji Instytutu Polskiego. Stanowi ona barwną panoramę dzieł artystów, którzy związali swoją drogę życiową i twórczą z silną tradycją plakatu. W świecie współczesnej kultury wizualnej polski plakat jest znakiem firmowym i wysoce artystycznym wyrazem, który przyciąga wielbicieli tej sztuki.

„Salonem plakatu jest ulica” – to krótkie zdanie Henryka Tomaszewskiego wyjaśnia fenomen polskiego plakatu.

W szarej rzeczywistości powojennej Polski na zrujnowanych ulicach pojawiają się niezwykłe plakaty. Wyróżnia je jaskrawy charakter, niezwykła forma artystyczna, swobodna gra wyobraźni i bogactwo emocji. Plakat, stworzony przez wybitnych artystów, zostaje podniesiony do rangi sztuki, a ulica staje się jego galerią. Polska szkoła plakatu zyskała uznanie na całym świecie i gościła w renomowanych galeriach oraz muzeach sztuki. Plakaty tworzone do dziś przez polskich artystów są różnorodne, przyciągają wybitne osobowości, przejawiają się w różnych formach i wciąż poszukują nowych form wyrazu.

 

 
from to
Scheduled Aktualności Historia Kino Literatura Muzyka Sztuki wizualne Teatr