30.01.2023 - 2.02.2023 Aktualności, Historia, Kino

Panorama filmowa z ok. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Wszystkie filmy będą wyświetlane z bułgarskimi napisami.

30.01-02.02.2023, godz. 18.30

Instytut Polski w Sofii, wstęp wolny

Organizator: Instytut Polski w Sofii

 

27 stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla uczczenia pamięci Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Główne uroczystości odbywają się dorocznie na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. 

30.01.2023, poniedziałek, godz. 18.30   

Fotoamator– reż. Dariusz Jabłoński (film dokumentalny, 57’)

W jednym z wiedeńskich antykwariatów w 1987 roku znaleziono kilkaset kolorowych slajdów z czasów II wojny światowej. Okazało się, że na slajdach utrwalono sceny z życia łódzkiego getta. Wykonał je – a były to pierwsze tego rodzaju prace w dziejach fotografii – Walter Genewein, obywatel austriacki w służbie niemieckiej machiny wojennej. Dokumentował pracę Żydów w getcie, które było wielkim zakładem produkcyjnym. Całość przedstawia kulisy historii łódzkiego getta, a także losy samego Waltera Genewaina oraz zarządców żydowskiej enklawy.  

 

31.01.2023, wtorek, godz. 18.30   

„Kabaret śmierci“ – reż. Andrzej Celiński  (film dokumentalny, 95’)

Wojenna opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni: twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. Przed hitlerowskim aparatem represji bronią się za pomocą żartu, przedstawień kabaretowych, skeczy, spektakli, piosenek, koncertów… Organizują je w obozach koncentracyjnych i gettach. Walczą o życie, ale przede wszystkim – jak sami podkreślają – o duszę i godność.

 

01.02.2023, środa, godz. 18.30   

Ciotka Hitlera – reż. Michał Rogalski (film fabularny, 80’)

Wystepują: Piotr Kaźmierczak, Marta Ścisłowicz, Małgorzata Pyziak, Michał Pietruś.

Akcja filmu zaczyna się w latach czterdziestych XX wieku, na początku II wojny światowej. Leon, pracuje jako piaskarz na Wiśle. Z synami wyławia z rzeki kobietę, wraz z małym dzieckiem. To Żydówki, które musiały opuścić Warszawę. Leon podejmuje heroiczną walkę o ich przetrwanie. Daje kobietom schronienie w swoim domu, ryzykując życiem własnej rodziny.

 

02.02.2023, czwartek, godz. 18.30   

Bracia – reż. Łukasz Ostalski (film fabularny, 79’)

Wystepują: Jan Hrynkiewicz, Jowita Budnik, Jędrzej Hycnar, Mikołaj Matczak, Wojciech Ziętek.

Wieś na Mazowszu, 1943 rok. Nastoletni chłopcy – Janek i Staszek, znajdują ukrywających się w obejściu gospodarstwa dwóch młodych Żydów. To ich rówieśnicy – Abram i Chaim – synowie szanowanego aptekarza, który mieszkał przed wojną w pobliskim miasteczku. Tylko oni ocaleli z pogromu, wyrządzonego przez Niemców Żydom w pobliskim lesie. Na przekór śmiertelnemu zagrożeniu Janek i Staszek postanawiają ukryć chłopców. O swojej decyzji nie mówią nikomu.

from to
Scheduled Aktualności >Historia >Kino

Wystawa grafik wyselekcjonowanych w konkursie Grafika Roku

Z udziałem Prodziekan Wydziału Grafiki dr Aleksandry Toborowicz i dra Bartłomieja Chwilczyńskiego, sekretarza-kuratora wystawy.
26 04.2023 Aktualności, Sztuki wizualne