23.03.2023 Aktualności, Historia, Literatura, Turystyka

Premiera książki Elżbiety Sieradzińskiej „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt“

Книгата ще представят авторката и преводачът Крум Крумов. Модератор: Елеонора Гаджева.

23 marca 2023, czwartek, godz. 18:30

Instytut Polski w Sofii, wstęp wolny

Organizatorzy: Instytut Polski w Sofii i wydawnictwo „Wakon”

 

Zapraszamy do udziału w premierze bułgarskiego wydania biografii legendarnej polskiej himalaistki: „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt”. W wydarzeniu udział wezmą autorka książki Elżbieta Sieradzińska oraz tłumacz Krum Krumow. Moderator rozmowy: Eleonora Gadżewa.

 

„Dla niektórych ludzi te parę sekund, które przeżyją gdzieś tam w górach, [jest] ważniejsze niż cokolwiek innego w życiu, i temu życiu te parę sekund przeżyte tam – nada sens”.

 

Wanda Rutkiewicz (1943-1992) – jedna z najsłynniejszych himalaistek świata. Postać i wybitna, i kłopotliwa: przez nieokiełznaną osobowość, upór i dążenie do realizacji celów na przekór wszystkiemu. Pierwsza Polka i Europejka na Evereście, pierwsza kobieta, która zdobyła mityczny szczyt K2. Uwielbiana przez publiczność i media, uwierająca górskie środowisko zarówno dokonaniami, jak i niepohamowanym apetytem na zdobywanie najwyższych szczytów. Kobieta nietuzinkowa, owładnięta pasją. Wanda Rutkiewicz miała osobowość bogatą i skomplikowaną, była uparta i nieustannie balansowała na granicy bólu istnienia i ciepła blasku sławy. I bezwiednie zmierzała do samounicestwienia.

Elżbieta Sieradzińska jest tłumaczką języka francuskiego oraz podróżniczką zakochaną w Nepalu i Himalajach. Muzyczka, piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów w języku polskim, francuskim i kreolskim. Autorka artykułów o górach oraz muzyce i kulturze Wysp Zielonego Przylądka. Autorka pierwszego polskiego przewodnika po Wyspach Zielonego Przylądka oraz biografii Cesarii Evory (2015) i Wandy Rutkiewicz. Odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2006) i Złotym Krzyżem Zasługi (2015).

Krum Krumow jest tłumaczem z i na język polski. Wykładowca języka bułgarskiego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureat nagrody im. prof. Wandy Smochowskiej-Petrowej, ustanowionej przez Instytut Literatury Bułgarskiej Akademii Nauk i Instytut Polski w Sofii. Autor przekładów książek Olgi Tokarczuk, Joanny Bator, Dariusza Kortko i Marcina Petraszewskiego. Podróżnik, autor książki „Dookoła Islandii w 14 dni”.

Scheduled Aktualności Historia Literatura Turystyka