20.01.2024 Aktualności, Literatura, Teatr

„DZIADY. Jedna z możliwych improwizacji” – spektakl Teatru-Laboratorium „Alma Alter” na podstawie dramatu Adama Mickiewicza

20 stycznia 2024, sobota, godz. 19:30

bul. Car Oswoboditel 15, wstęp wolny za wcześniejszą rezerwacją miejsc na

tel. 0888353732 lub e-mail: almaalter@yahoo.com

 

 

Z okazji Roku Romantyzmu Polskiego, obchodzonego w 2022 roku, Instytut Polski w Sofii zainicjował przygotowanie przez Teatr Alma Alter inscenizacji kluczowego polskiego dramatu dla epoki romantyzmu – „Dziady” w konwencji Teatru Grotowskiego. W 1937 roku Bułgaria była pierwszym po Polsce krajem, w którym tekst A. Mickiewicza został zaadaptowany na scenę teatralną. Sztuka została wystawiona pod kierunkiem wybitnego Leona Schillera w Teatrze Narodowym w Sofii. Wydarzenie było możliwe dzięki staraniom ówczesnego dyrektora Teatru Narodowego, Borysa Jocowa, polonisty, miłośnika kultury polskiej i literatury, dobrego znawcy Mickiewicza i Wyspiańskiego. Spektakl doczekał się 10 odsłon. Osiągnięta została maksymalna oglądalność, biorąc pod uwagę fakt, że populacja w Sofii wynosiła wówczas ok. 350 000 mieszkańców.

Nikołaj Georgijew sięgał po ten materiał wielokrotnie, wykorzystując fragmenty tekstu Mickiewicza do interpretacji innych spektakli. W całości jednakże wystawił go w 2010 roku pod tytułem „Dziady – pewna improwizacja teatralna”. Stała się ona emblematyczną pozycją w repertuarze teatru i zapoczątkowała program eksperymentalnej sceny „Teatr Polski”, w którym w kolejnych latach pojawiło się jeszcze sześć polskich tytułów. Program, oprócz miłośników teatru, przyciągnął także polonistów, studentów filologii słowiańskiej, a niektóre ze spektakli były prezentowane na arenie międzynarodowej.

Aktualny projekt ma na celu przywrócenie na bułgarskiej scenie nowej i uwspółcześnionej wersji dzieła Adama Mickiewicza w intencji żywego teatru jako ukłon w stronę Jerzego Grotowskiego, mentora oraz inspiratora Nikołaja Georgijewa.

W spektaklu udział biorą aktorzy Teatru Alma Alter, a w roli głównej występuje znany i utalentowany aktor oraz lider zespołu Teatru Dramatycznego w Płowdiwie Stefan Popow. Autorem choreografii jest Petia Josifowa-Hunkins, która w 2015 r. obroniła pracę doktorską poświęconą Grotowskiemu pt. „Dramat i dramatyzacja w teatrze Jerzego Grotowskiego”.

Inscenizacja, reżyseria oraz scenariusz spektaklu są dziełem znanego reżysera teatralnego Nikołaja Georgijewa – wykładowcy sztuki dramaturgicznej i dyrektora Teatru „Alma Alter” Uniwersytetu Sofijskiego, absolwenta Akademii Teatralnej w Warszawie, ucznia samego Jerzego Grotowskiego. Nikołaj Georgijew został odznaczony w 2019 r. Złotym Krzyżem Zasługi za wkład w polsko-bułgarską współpracę kulturalną.

Scheduled Aktualności Literatura Teatr