11.12.2022 Uncategorized

Muzeum Bojowników Getta zaprasza na nowy trzyczęściowy cykl z okazji 75-lecia Żydowskiego Instytutu Historycznego

Muzeum Bojowników Getta zaprasza na nowy trzyczęściowy cykl z okazji 75-lecia Żydowskiego Instytutu Historycznego

Archiwa Oneg Szabat i nie tylko:

Dokumentowanie i zachowanie historii europejskiego żydostwa w Żydowskim Instytucie Historycznym

Zapraszamy na trzeci program w niedzielę, 11 grudnia:

Poza Oneg Szabat: przełomowe badania i odkrycia w ŻIH

Prelegenci biorący udział:

dr Ewa Wiatr

Dziedzictwo getta łódzkiego w Żydowskim Instytucie Historycznym

Piotr Nazaruk

Niespalony: Biblioteka Jesziwy Lubelskiej- Chachmej Lublin, czyli Akademii Mędrców Lublina

Misją Żydowskiego Instytutu Historycznego jest opieka nad zachowaną w archiwach Instytutu spuścizną żydowską. Zbiory instytutu liczą siedem milionów stron różnorodnych dokumentów. Najważniejszą częścią zbiorów jest Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, zwane także Archiwum Ringelbluma, ale zachowane i udokumentowane są także inne zbiory. W trzecim i ostatnim programie nasi prelegenci zaprezentują swoje badania i ustalenia w ŻIH wykraczające poza getto warszawskie.

Dr Ewa Wiatr omówi jedną z najciekawszych i najbardziej unikalnych kolekcji, jakie można znaleźć w Żydowskim Instytucie Historycznym. Część łódzkich dokumentów trafiła do Archiwum Ringelbluma iw czasie wojny została przywieziona do Warszawy. Zbiór ten jest częścią spuścizny archiwalnej łódzkiego getta.

Losy biblioteki Jesziwy Chachmej Lublin, czyli Akademii Mędrców Lublina, to jedna z największych zagadek powojennej historii dziedzictwa żydowskiego w Polsce. Piotr Nazaruk z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” opowie o tym, jak ośrodek rekonstruuje powojenne losy tego wyjątkowego księgozbioru, pokaże dokumenty świadczące o jego przetrwaniu, a przede wszystkim pokaże blisko trzysta książek, przechowywanych głównie w Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie oraz Izraelska Biblioteka Narodowa, które wchodziły w skład Biblioteki Jesziwy.

Program ten jest realizowany w partnerstwie z Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie, Instytutem Polskim w Tel-Awiwie, Bramą Grodzką – Teatrem NN w Lublinie, Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu, Liberation 75, Classrooms without Borders oraz Rabin Chair Forum w Uniwersytet Jerzego Waszyngtona.

 

14:00 czasu wschodniego | 20:00 CET | 21:00 SAST | 21:00 Izrael | 20:00 Polska

Rejestracja:

        https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZckdeutrD8tEtdgTP7FQLl6r16BbEtF3D5g

 

Scheduled ical Google outlook Uncategorized

Obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Antysemityzmem i

9 listopada ustanowiono Międzynarodowym Dniem Walki z Antysemityzmem i Faszyzmem w celu upamiętnienia tragicznych wydarzeń w historii ludzkości  
09 11.2022 Aktualności, Uncategorized

Dziesiąta rocznica Międzynarodowego Festiwalu Fotograficznego Photo IS:Rael

W ramach Photo IS:Rael obejrzeć można wystawę fotografii autorstwa nagradzanej polskiej fotoreporterki Justyny Mielnikiewicz ukazującą konflikt na Ukrainie od 2014 roku oraz prace izraelskiej fotografki Michal Chelbin będące owocem jej podróży do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie  
24 10.2022 Uncategorized

Muzeum Getta Warszawskiego apeluje do społeczeństwa o

Muzeum Getta Warszawskiego apeluje do społeczeństwa o pomoc w zbieraniu dowodów z czasów II wojny światowej
12 10.2022 Aktualności, Historia, Uncategorized