5.09.2023 Literatura, Wydarzenia

Po raz pierwszy! Narodowe Czytanie w Izraelu

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Zapraszamy 5 września, o godz. 19.00, Biblioteka im. Ady i Edmunda Neunsteinów. Instytutu Polskiego w Tel Awiwie.

Narodowe Czytanie

To coroczna tradycja wspólnego czytania wybranej lektury z kanonu literatury polskiej, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w Polsce i za jej granicami. Pierwsze Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Oprócz oczywistych miejsc jak biblioteki i domy kultury, Narodowe Czytanie odbywa się w takich miejscach jak: parki, muzea, skwery, deptaki, szkoły, domy pomocy społecznej, zakłady karne oraz szpitale.

Do tegorocznej edycji Narodowego Czytania dołącza Instytut Polski w Tel Awiwie. Zapraszamy serdecznie do wspólnego czytania ‘Nad Niemnem’ Elizy Orzeszkowej.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Więcej informacji o Narodowym Czytaniu: 2023 Nad Niemnem \ Aktualności \ Inicjatywy \ Narodowe Czytanie \ 2023 Nad Niemnem \ Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

 

Eliza Orzeszkowa polska pisarka epoki pozytywizmu, autorka powieści Nad Niemnem” (1888), nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905. Jedna z najwybitniejszych powieściopisarek w okresie polskiego pozytywizmu. Pośród jej dzieł znajduje się: 30 powieści i 120 dramatów i nowel, traktujących o warunkach społecznych okupowanego kraju. Jej powieść Eli Makower (1875) opisuje stosunki Żydów ze szlachtą polską; oraz Meir Ezofowicz (1878), konflikt żydowskiej ortodoksji ze współczesnym liberalizmem. W 1888 roku Orzeszkowa napisała dwie powieści o Niemnie (obecnie część Białorusi): Cham  skupiający się na życiu rybaków; oraz jej najsłynniejsza powieść Nad Niemnem– często porównywana do Pana Tadeusza – podejmująca problematykę polskiej arystokracji na tle porządku politycznego i społecznego. Jej studium o patriotyzmie i kosmopolityzmie ukazało się w 1880 r. Jednolite wydanie jej dzieł ukazało się w Warszawie w latach 1884–1888.

Eliza Orzeszkowa – Życie i twórczość | Artysta | Culture.pl

Nad_Niemnem
Scheduled Literatura Wydarzenia

Światy Bruno Schulza 🗓

Wieczór literacki poświęcony postaci i twórczości polsko-żydowskiego pisarza i artysty Bruno Schulza
09 12.2024 Literatura

Warsztaty translatorskie dla początkujących tłumaczy 🗓

Zapraszamy początkujących tłumaczy zainteresowanych podniesieniem swoich kwalifikacji do złożenia kandydatury do udziału w warsztatach translatorskich prowadzonych przez Miriam Borenstein
08 11.2024 Literatura

Promocja książki Stowarzyszenia Lublinerów 🗓

"Most nad przepaścią" - książka autorstwa kolejnych pokoleń po Ocalałych z Zagłady, w której opowiadają o losach ich rodzin, dzielą się wspomnieniami i opowiadają o więzi ze współczesną Polską
12 09.2024 Historia, Literatura