„Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa jako dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio. Stanowisko to objęłam 1 września i jest to moje pierwsze spotkanie poza Tokio w tym charakterze. Bardzo się cieszę, że ma miejsce akurat w Tsurudze, mieście tak niezwykłym i przyjaznym, w którym schronienie znalazły zarówno polskie dzieci syberyjskie na początku lat 20. XX wieku, jak i żydowscy uchodźcy podczas II wojny światowej. Jako Polka, mam w sercu wielką wdzięczność dla miasta Tsuruga i jego mieszkańców” – tymi słowami dyrektor Urszula Osmycka powitała zebranych gości przed pokazem filmu Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”, który miał miejsce 25 września w Muzeum Tsuruga Port Humanitaryzmu.
Miasto Tsuruga (pref. Fukui) pełniło funkcję kulturalnego Host Town dla polskich sportowców podczas Igrzysk (Para)Olimpijskich Tokio 2020. Od 1 lipca do 30 września organizowane są w Tsurudze – we współpracy m.in. z Instytutem Polskim w Tokio – wydarzenia promujące Polskę i polską kulturę. IP w Tokio udostępnił z tej okazji Muzeum wystawę polskich komiksów, nagrania nt. kultury polskiej oraz polskie stroje ludowe.
Dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Urszula Osmycka spotkała się z burmistrzem Tsurugi – Fuchikawą Takanobu oraz z dyrektorem Muzeum Tsuruga Port Humanitaryzmu – Nishikawą Akinori. Podziękowała za wsparcie udzielone reprezentacji Polski na Igrzyskach (Para)Olimpijskich w Japonii oraz doskonałą współpracę z Ambasadą RP oraz Instytutem Polskim w Tokio.
Ważnym punktem programu było spotkanie z licealistami, którzy znakomicie wcielili się w role przewodników Muzeum. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele lokalnych mediów.
Zdjęcia: Muzeum Tsuruga – Port Humanitaryzmu