[raport] Spektakl „Młody Duch Tańca – Opowieść o Dzieciach Syberyjskich” w Japonii
Z okazji 100. rocznicy powrotu polskich dzieci syberyjskich z Japonii do Polski, odbył się w Japonii szereg spektakli tanecznych z udziałem młodych tancerzy z Polski i Japonii pt. „Młody Duch Tańca – Opowieść o Dzieciach Syberyjskich”. W ramach trasy koncertowej, młodzi artyści wystąpili w Tsurudze (4.11), Himeji (4.11) oraz w Teatrze X-Cai w Tokio (14.11). Celem przedsięwzięcia była promocja dorobku polskiej kultury w dziedzinie tańca, choreografii i muzyki, a także podkreślenie tego niezwykle przyjaznego wątku historycznego w relacjach polsko-japońskich.
Spektakl został wyreżyserowany przez Wiesława Dudka – zdobywcę licznych nagród, w tym tytułu „Ambasadora Polskiej Kultury” przyznawanego przez KGHM (2021). W pierwszej części zostały zaprezentowane różne rodzaje tańca, od tradycyjnych polskich tańców ludowych, poprzez balet, aż do tańca nowoczesnego.
Kolejna część przedstawienia to wzruszająca impresja baletowa w choreografii Zofii Czechlewskiej, Krystyny Frąckowiak oraz Wiesława Dudka, zainspirowana prawdziwą historią blisko tysiąca polskich dzieci, sierot po polskich zesłańcach na Syberię, ocalonych przez Polski Komitet Ratunkowy Dzieci Dalekiego Wschodu we wsparciu rządu Japonii i Japońskiego Czerwonego Krzyża w latach 1919-1923.
Ostatnim punktem pobytu w Japonii młodych artystów była wizyta w Ambasadzie RP w Tokio i spotkanie z dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Urszulą Osmycką oraz małżonką ambasadora RP w Japonii Elżbietą Milewską, a następnie wizyta w Ośrodku Pomocy Społecznej Fukudenkai w Tokio, w którym ponad 100 lat temu znalazły schronienie polskie dzieci syberyjskie. Niezwykłą pamiątkę stanowią zdjęcia dzieci wykonane na skarpie ośrodka Fukudenkai – 100 lat temu i dziś.
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i Instytutu Adama Mickiewicza oraz Instytutu Polskiego w Tokio, a także licznych partnerów polskich i japońskich.
Zdjęcia: Damian Gajewski