28.11.2022 Aktualności

[raport] Festiwal Filmów Polskich w Tokio

W dn. 22-27.11 odbyła się 11.edycja Festiwalu Filmów Polskich w Tokio w TOP Museum (Tokyo Photographic Art Museum) w Ebisu Garden Place. W ciągu 6 dni miały miejsce 24 projekcje 10 dzieł polskiej sztuki filmowej.

 

Podczas Festiwalu zaprezentowane zostały takie nowości filmowe jak „EO” w reż. Jerzego Skolimowskiego oraz „Chleb i sól” Damiana Kocura, a także „Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego i „11 minut” Jerzego Skolimowskiego.

 

Film Agnieszki Holland „Obywatel Jones”, ilustrując oblicze radzieckiego totalitaryzmu znakomicie wpisał się w cykl wydarzeń mających miejsce we współczesnej Ukrainie. Projekcje filmu zbiegły się z obchodami Dnia Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych, ustanowionego w ramach upamiętnienia ofiar klęski Hołodomoru wywołanej przez ZSRR w Ukrainie w latach 1932-1933.

 

Wydarzenie było również okazją do przypomnienia takich pozycji klasycznych jak: „Pan Tadeusz” i „Korczak” w reż. Andrzeja Wajdy oraz „Dracula” w reż. Francisa Forda Coppoli z muzyką Wojciecha Kilara, którego 90 rocznicę urodzin obchodzimy w 2022 r. 

 

Podczas Festiwalu pokazane zostały filmy dokumentalne: „Chopin. Nie boję się ciemności” w reż. Joanny Kaczmarek, z udziałem pianisty jazzowego Leszka Możdżera oraz „Polmission. Tajemnice paszportów” w reż. Jacka Papisa, film o ratowaniu Żydów przez polskich dyplomatów w czasie II wojny światowej. Projekcjom tym towarzyszyły spotkania z gośćmi specjalnymi: Maciejem Pawełczykiem – producentem filmu „Chopin. Nie boję się ciemności”, który opowiedział o kulisach powstawania filmu oraz z prof. Markiem Sokołowskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który przybliżył japońskim widzom sylwetkę i twórczość Jerzego Skolimowskiego, pod patronatem którego odbywa się Festiwal Filmów Polskich w Tokio. Spotkania z gośćmi oraz wprowadzenia do filmów poprowadzili eksperci z Instytutu Polskiego – prof. Koichi Kuyama oraz Aya Sugiura.

 

Organizatorami Festiwalu są Instytut Polski w Tokio i Instytut Adama Mickiewicza oraz japońscy partnerzy: Mermaid Films, Valeria i Skopia Film.

 

Szczegółowy kalendarz projekcji oraz informacja o Festiwalu: https://instytutpolski.pl/tokyo/pl/festiwal-filmow-polskich-2022/

 

Zdjęcia: Instytut Polski w Tokio / Maciej Komorowski

Scheduled Aktualności