28.10.2024 Aktualności

Konferencja prasowa nt. wystawy „Young Poland. Polish Art 1890-1918” w MoMAK, Kioto 2025

W dniu 16 października br. w Ambasadzie RP w Tokio miała miejsce konferencja prasowa poświęcona wystawie „Young Poland. Polish Art 1890-1918”, zorganizowana przez Instytut Polski w Tokio we współpracy z organizatorami wystawy oraz partnerami medialnymi. 

Po powitaniu gości przez dyrektor IP w Tokio, głos zabrali główni organizatorzy wystawy: dyrektor Narodowego Muzeum Sztuki Współczesnej w Kioto (National Museum of Modern Art, Kyoto; MoMAK) Osamu Fukunaga oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) Andrzej Szczerski. W swoich wystąpieniach podkreślili ogromną skalę przedsięwzięcia oraz wyjątkowość wystawy wynikającą z faktu, że ponad 90 procent polskich dzieł sztuki zawita do Japonii po raz pierwszy.

Następnie dyrektor Andrzej Szczerski przedstawił prezentację na temat historii i działalności MNK, bogatych zbiorów Muzeum, a także znaczenia sztuki okresu Młodej Polski we wzmacnianiu tożsamości narodowej Polaków. Kurator wystawy, pełniąca obecnie funkcję dyrektora Muzeum Sztuki Mitsubishi Ichigokan w Tokio – Yuko Ikeda, omówiła charakterystykę i strukturę wystawy, a także najważniejsze obiekty, które znajdą się na ekspozycji. Po prezentacjach odbyła się sesja pytań i odpowiedzi z udziałem mediów, a także wywiady indywidualne.

Wernisaż wystawy „Młoda Polska” zaplanowany został w dn. 24 marca 2025 r.; ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 25 marca do 29 czerwca 2025 r. w Narodowym Muzeum Sztuki Współczesnej w Kioto (MoMAK).

Wystawa została objęta honorowym patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i jest wspierana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii.

Głównym organizatorem wystawy po stronie polskiej jest Muzeum Narodowe w Krakowie – projekt dofinansowany ze środków MKiDN, po stronie japońskiej zaś MoMAK oraz japońska telewizja publiczna NHK wraz z lokalnymi oddziałami i partnerami medialnymi (NHK Kyoto Station, NHK Enterprises INC. Osaka Branch Office oraz The Kyoto Shimbun).

Projekt realizowany jest przy wsparciu i we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio.

Projekt został ujęty w programie wydarzeń towarzyszących Pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace, w ramach współpracy z PAIH.

Jest to pierwsza w Japonii, na tak dużą skalę, wystawa najwybitniejszego malarstwa polskiego okresu Młodej Polski (m.in. Józef Mehoffer, Władysław Podkowiński, Józef Pankiewicz, Jacek Malczewski, Julian Fałat, Olga Boznańska, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, Leon Wyczółkowski, Władysław Ślewiński, Włodzimierz Tetmajer, Zofia Stryjeńska) oraz ją poprzedzającego (Jan Matejko), przygotowana przez polsko-japoński zespół kuratorek: Urszulę Kozakowską-Zauchę (MNK) oraz Yuko Ikedę (MoMAK). Dzięki współpracy MoMAK z MNK, a także z innymi polskimi muzeami narodowymi, w tym w Warszawie oraz z prywatnymi kolekcjonerami, podczas wystawy można będzie obejrzeć ponad 130 dzieł sztuki, w tym głównie obrazów, mebli, tkanin oraz wyrobów rzemiosła artystycznego, stanowiących sedno polskiej sztuki rozkwitłej na przełomie XIX i XX wieku.   

IP w Tokio planuje w 2025 r. – we współpracy z organizatorami wystawy – szereg wydarzeń jej towarzyszących, w tym koncerty, pokazy filmowe, publikacje literackie i historyczne oraz cykl spotkań eksperckich.

Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony poświęconej wystawie: https://youngpoland2025.jp/.

Zdjęcia: Instytut Polski w Tokio / Susumu Miyazu.

Scheduled ical Google outlook Aktualności