19 kwietnia, w 80.rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim odbył się w synagodze tokijskiej koncert fortepianowy Janosa Cegledy oraz wykład dr. Mariusza Jastrzębia z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Wydarzenie było wyrazem hołdu dla największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, będącego zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Zbiegło się w czasie z izraelskim świętem Yom HaShoah (obchodzonym zgodnie z żydowskim kalendarzem od wieczora 17 kwietnia do wieczora 18 kwietnia), upamiętniającym ofiary Holokaustu.
Wieczór otworzyły przemówienia Rabina Andrew Scheera (Jewish Community in Japan), Ambasadora Izraela Gilada Cohena, Ambasadora RP Pawła Milewskiego oraz Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec Clemensa von Goetze.
Ambasador Paweł Milewski nawiązał w swoim przemówieniu do symbolicznej wymowy odbywającej się w tym dniu wizyty w Polsce Prezydenta Izraela Izaaka Herzoga i Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, którzy przybyli do Warszawy, aby wspólnie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą wziąć udział w uroczystościach związanych z 80. rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
Dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Urszula Osmycka przedstawiła ideę corocznej akcji edukacyjno-społecznej zapoczątkowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – „Żonkile” oraz zaprosiła uczestników do wykonania wspólnego zdjęcia z papierowymi żonkilami.
Następnie odbył się recital fortepianowy Janosa Cegledy, węgierskiego pianisty-kompozytora pochodzenia żydowskiego, który ocalał z Holokaustu, wychował się w Nowej Zelandii, studiował w Niemczech, a obecnie od wielu lat mieszka w Japonii. W programie koncertu znalazły się utwory: „Pieśń Yiddish”, „Evocation #2” – utwór skomponowany przez Janosa Cegledy oraz „Polonez C minor op40 #2” Fryderyka Chopina.
Po koncercie miał miejsce wykład dr. Mariusza Jastrzębia, głównego specjalisty ds. edukacji w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Głównym organizatorem wydarzenia była organizacja Kokoro – Tokyo Holocaust Education Resource Center, we współpracy ze współorganizatorami: Ambasadą Izraela, Jewish Community in Japan (JCJ) oraz Instytutem Polskim w Tokio.
Projekt został objęty honorowym patronatem Ambasadora RP w Japonii oraz Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Japonii.
Zdjęcia: ©LIFE.14