2.12.2024 Aktualności, Film, Inne, Wydarzenia

Festiwal Filmów Polskich w Tokio

W dniach 22-28 listopada odbyła się 13.edycja Festiwalu Filmów Polskich w Tokio, w Yebisu Garden Cinema. Festiwal, którego patronem artystycznym jest Jerzy Skolimowski, organizowany jest przez japońskich partnerów: Mermaid Films, Valeria i Skopia oraz Instytut Polski w Tokio i Instytut Adama Mickiewicza. 

Główną atrakcją festiwalu była japońska premiera filmu „Chłopi” w reżyserii Doroty Kobieli (DK Welchman) i Hugh Welchmana, polskiego kandydata do Oscara w 2024 r. Projekcje „Chłopów” poprzedził, w ramach promocji filmu, koncert z udziałem Łukasza L.U.C. Rostkowskiego – twórcy muzyki do filmu „Chłopi” oraz polskich muzyków z Rebel Babel Film Orchestra wraz z japońską Tokyo Chamber Orchestra w Daiichi Seimei Hall w Tokio, 15 listopada. Dzięki staraniom Instytutu Polskiego w Tokio, film „Chłopi” zostanie pokazany także podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych HISTORICA w Kioto (3-8 grudnia).

Podczas festiwalu zaprezentowany został także pełnometrażowy film dokumentalny „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka, poświęcony uczestnikom Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Film, opowiadający o kultowym konkursie i młodych pianistach w nim uczestniczących, w tym dwóch japońskich artystach: Aimi Kobayashi i Kyoheiu Soricie – prywatne tworzących parę i uwielbianych w Japonii, został bardzo entuzjastycznie odebrany w Tokio. Podczas trwania Festiwalu Filmów Polskich w Tokio, w dniu 25 listopada, w Nowym Jorku, „Pianoforte” otrzymał międzynarodową nagrodę Emmy w kategorii Program o Sztuce.

Z okazji obchodzonej w tym roku 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, na Festiwalu Filmów Polskich w Tokio zaprezentowany został film „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Wydarzenie było również okazją do przypomnienia innych utworów Jana Komasy: „Boże Ciało” i „Sala samobójców” oraz filmu „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego.

Projekcjom filmowym towarzyszyły spotkania z gośćmi specjalnymi: wybitnym znawcą polskiego kina – prof. Koichim Kuyamą, który przybliżył japońskim widzom tło historyczne i obyczajowe filmu „Chłopi”, a także z pianistką i uczestniczką Konkursu Chopinowskiego Marie Kiyone oraz tłumaczką Martą Karsz.

 

Kalendarz projekcji oraz informacje o wydarzeniu zostały opublikowane  na  dedykowanej stronie festiwalu: https://www.polandfilmfes.com/.

 

Zdjęcia: Instytut Polski w Tokio

Scheduled Aktualności Film Inne Wydarzenia