Festiwal Polski w Tokio 2024
18 maja odbyła się 15. edycja Festiwalu Polskiego w Tokio, w prestiżowej lokalizacji Roppongi Hills Arena. Głównym organizatorem wydarzenia był Instytut Polski w Tokio, we współpracy z Ambasadą RP w Tokio i z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT) oraz przy wsparciu Polskiej Izby Gospodarczej w Japonii (PCCIJ).
Festiwal Polski w Tokio jest corocznym i największym tego typu wydarzeniem promującym Polskę, polską kulturę oraz polskie firmy i produkty w Japonii. Po powitaniu gości przez ambasadora RP w Japonii Pawła Milewskiego i dyrektor IP w Tokio Urszulę Osmycką, występy na scenie festiwalowej zainaugurował japoński chór KIJANKI z repertuarem polskich pieśni.
Ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszyły się występy zespołów regionalnych: Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Zespołu Regionalnego Mystkowianie z Małopolski oraz Polskiego Zespołu Tanecznego Kukułeczka z Australii, które zaprezentowały swoje umiejętności taneczne, wokalne i instrumentalne.
Na festiwalowej scenie wystąpili znakomici polscy artyści jazzowi: Adam Pierończyk (saksofon), Wojciech Mazolewski (gitara) i Joanna Halszka Sokołowska (wokal) oraz artyści biorący udział w programie „Jazz po Polsku – Dookoła świata”: Piotr Damasiewicz (trąbka/klawisze) i Aleksandra Kryńska (skrzypce).
Gwiazdami tegorocznego festiwalu byli także artyści kwintetu smyczkowego „Vołosi” oraz kwartetu saksofonowego „The Whoop Group”. Polskie kompozycje jazzowe i przeboje pop zaprezentowali również DJ Yama a.k.a. Sahib oraz DJ Paula. Artyści, licznie przybyli z Polski specjalnie na Festiwal Polski 2024 w Tokio, wystąpili także na koncertach dodatkowych w Tokio, Chibie, Osace, Takasaki oraz w Setouchi. Część projektów została zrealizowana dzięki wsparciu MKiDN, IAM, EU Japan Fest oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, we współpracy z partnerami lokalnymi.
Podczas Festiwalu odbyły się warsztaty haftu zorganizowane przez Zespół Regionalny Mystkowianie, warsztaty malarskie (Art.wine) oraz konkurs z nagrodami ufundowanymi przez PLL LOT.
Z inicjatywy Ambasady RP w Tokio, we współpracy z Polskim Klubem Biznesu, Ośrodkiem Pomocy Społecznej Fukudenkai oraz Instytutem Polskim w Tokio, podczas imprezy prowadzona była zbiórka pieniędzy na rzecz ofiar trzęsienia ziemi na Półwyspie Noto.
Impreza odbyła się w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa. Konsul RP w Japonii i pracownicy Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Tokio przygotowali przestrzeń kreatywną dla dzieci i młodzieży, warsztaty polskich wycinanek i rękodzielnictwa oraz pokaz strojów ludowych. Dzieci wzięły także udział w pokazie magika, który przygotował dla nich specjalne niespodzianki z polskim akcentem. Uczestnicy warsztatów otrzymali upominki z Polski.
Do udziału w imprezie zostały zaproszone polskie firmy oraz importerzy polskich produktów: PLL LOT, ASAGAO (ręcznie robione koszyki, wyroby bawełniane), METEOR APAC (pasy samochodowe dla dzieci), OBCHOD (filatelia), POTTERY AND HONEY (ceramika bolesławiecka i miody), Technoport/LA VIDA LINDA (akcesoria dla zwierząt domowych), POLISH POTTERY GARDEN (ceramika bolesławiecka), KARMELLO CHOCOLATIER (czekoladki), CREAKU (kosmetyki naturalne YOPE), GRANNA JAPAN (gry planszowe), BOOKS&CAFE DREADNOUGHT (książki i kawa), ESPRIMA (bursztyn), LILIA (ceramika bolesławiecka), MIEL MIE (miody), KM TRADING (produkty spożywcze) oraz EURO GIFT JAPAN (meble i akcesoria domowe Moi Mili).
Goście festiwalu mogli skosztować polskich potraw i napojów, w tym kiełbasek, bigosu, placków ziemniaczanych, zupy fasolowej, pierogów, pączków oraz polskiego kompotu i piwa rzemieślniczego wyrabianego w Japonii.
Zachęcamy do obejrzenia spotu z wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=vkS6_WWQwHE
Spot: Instytut Polski w Tokio/Maciej Komorowski
Zdjęcia: Instytut Polski w Tokio/Justyna Feicht