7 grudnia odbyła się w Ambasadzie RP w Tokio konferencja naukowa zorganizowana przez Forum Polska we współpracy z Instytutem Polskim oraz Ambasadą RP w Tokio, której tematem była: „Różnorodność regionów w Polsce i współżycie z innymi kulturami”. W spotkaniu wzięli udział prelegenci, będący przedstwicielami różnych ośrodków akademickich w Japonii.
Po inauguracji wydarzenia przez przewodniczącego Forum Polska prof. Masahiro Taguchiego, gości powitał ambasador RP w Japonii Paweł Milewski, który w swym wystąpieniu podkreślił różnorodność i bogactwo kulturowe polskich regionów. Następnie ambasador Milewski wręczył brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany prof. Numano przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego RP za wybitne osiągnięcia w promocji kultury polskiej w Japonii. Ze względu na stan zdrowia prof. Numano, medal odebrała małżonka profesora, pani Kyoko Numano. Prof. Mitsuyoshi Numano jest wybitnym tłumaczem literatury polskiej, w tym zwłaszcza dzieł Stanisława Lema, a także Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Stanisława Mrożka i Ignacego Krasickiego. Jest laureatem Nagrody Literackiej Yomiuri i Nagrody im. Benedykta Polaka, otrzymał także Odznakę “Zasłużony dla kultury polskiej”.
Podczas tegorocznej konferencji miały miejsce następujące prezentacje:
1. Taichi Shiraki „Warmia a Polska za czasów Kopernika i Krasickiego”;
2. Shinsuke Hosoda „Historia Kaszubów i przedstawiciele inteligencji – Myśl i działalność Floriana Ceynowy (1817-1881)”;
3. Kazuo Fujii „Rozwój Łodzi i relacje z innymi regionami w latach 1820 – 1939”;
4. Taro Kinugasa „Regionalizm i różnorodność na Śląsku w XIX-XX wieku”.
W konferencji wzięła również udział – w formule on-line – pani Akiko Miwa, właścicielka Villi AKIKO w Harklowej, która opowiedziała o Podhalu oraz swojej działalności, w tym na rzecz rozwoju relacji polsko-japońskich.
Wydarzenie uświetnił występ artystyczny trzech pianistek: Sawako Kidy, Yumiko Kusano oraz Tokiko Kobayakawy, które wykonały utwory kompozytorów z różnych regionów Polski: Feliksa Nowowiejskiego, Ignacego Krzyżanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Zygmunta Noskowskiego oraz Wojciecha Kilara.
Konferencję podsumowała dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Urszula Osmycka. W wydarzeniu wzięło udział blisko stu słuchaczy – członków Forum Polska oraz osób zainteresowanych Polską.
Forum Polska to organizacja, która działa w Japonii od 2005 r. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy na temat Polski w Japonii, a także wymiana wiedzy między badaczami polskiej kultury, sztuki, historii, literatury i innych dziedzin, jak również integracja japońskich środowisk związanych z Polską. Forum Polska organizuje w Tokio co roku ogólnokrajową konferencję poświęconą tematyce polskiej. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny, naukowy lub popularnonaukowy.
Co roku też, w ramach współpracy Forum Polska z Instytutem Polskim w Tokio, wydawane są publikacje w ramach serii: „Klasyka literatury polskiej” oraz „Biblioteka źródeł historycznych do dziejów Polski”. W 2024 r. ukazały się „Opowiadania Stefana Żeromskiego” w tłumaczeniu Masatoshiego Kohary (wyd. Michitani) oraz „Komisja Edukacji Narodowej” autorstwa Taichiego Shirakiego (wyd. Gunzosha).
Zdjęcia: Forum Polska i IP w Tokio.