Dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Tokio z japońskim artystą Kensuke Miyazakim oraz dzielnicą Meguro, w której swą siedzibę ma Ambasada RP i Instytut Polski w Tokio, powstał w Tokio polsko-japońsko-ukraiński mural „Meguro Poland Peace Project” niosący przesłanie pokoju na świecie oraz wyrażający solidarność Polski i Japonii wobec Ukrainy.
Kensuke Miyazaki, autor projektu Over the Wall (https://www.miyazakingdom.com/profile/), specjalizuje się w obrazach tworzonych z udziałem lokalnej społeczności. Jest twórcą licznych murali na całym świecie, w tym w Timorze Wschodnim, w Kenii, w szpitalu w Haiti, czy w więzieniu dla kobiet z małymi dziećmi w Ekwadorze.
Bajkowe murale Kensuke Miyazakiego, malowane przez dzieci i dorosłych, niosą ze sobą radość i przesłanie pokoju. W 2017 r. japoński artysta stworzył na budynku mieszkalnym w Mariupolu mural nawiązujący do ukraińskiej bajki o rękawiczce, w której w zgodzie i przyjaźni żyją różne zwierzątka. W wyniku działań wojennych Rosji w Mariupolu w 2022 r., budynek z muralem zawalił się.
Instytut Polski w Tokio zaprosił artystę Kensuke Miyazakiego do współpracy i przez rok, kontynuując poszukiwania miejsca pod mural, opowiadaliśmy historię Mariupola i zniszczonego muralu podczas wydarzeń organizowanych przez placówkę na rzecz Ukrainy. Wiosną 2023 r. dzielnica Meguro udostępniła pod mural trzy ściany okalające plac przed dzielnicowym domem kultury.
Projekt muralu łączy elementy polskie, ukraińskie oraz japońskie. Przedstawia dziewczęcą postać w polskim stroju ludowym, obejmującą dom w ukraińskich barwach niebiesko-żółtych. Symbolizuje Polskę, która jest obrońcą Ukrainy i schronieniem dla Ukraińców. Bliskie tło postaci – stworzone z białych chmurek i czerwonych maków – obrazuje polskie biało-czerwone barwy narodowe. Maki przechodzą w wielobarwną łąkę, na której bawią się dzieci z całego świata. Mural zawiera też charakterystyczne dla Ukrainy kwiaty słoneczników oraz dla Japonii – kwiaty wiśni. Na obrazie znalazła się również ważna dla mieszkańców dzielnicy Meguro świątynia Ōtori, z której wylatują białe ptaki: polski bocian, mewy symbolizujące Mariupol oraz japońskie łabędzie.
Rozpoczęciu i zakończeniu prac nad muralem towarzyszyły ceremonie z udziałem burmistrza dzielnicy Meguro Aoki Eiji, dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Urszuli Osmyckiej oraz artysty Kensuke Miyazakiego. Podczas uroczystości miały również miejsce występy ukraińskich artystów – Romana Siedovolosyia (skrzypce) i jego małżonki Anny (balet). Dzieci wykonały z papieru origami tysiąc biało-czerwonych i żółto-niebieskich żurawi, z życzeniami pokoju dla Ukrainy.
Mural powstawał dwa tygodnie, od 14 do 27 maja. W jego malowaniu wzięły udział dzieci i dorośli z Japonii, Polski i Ukrainy.
Zdjęcia i spot: Instytut Polski w Tokio / Maciej Komorowski
Zachęcamy do obejrzenia spotu: https://youtu.be/4BNGfQxiGsI