Szanowni Państwo,
Jest mi niezmiernie miło pozdrowić Państwa jako dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio.
Relacje polsko-japońskie zawsze były bliskie memu sercu. Moja przygoda z Japonią rozpoczęła się jeszcze w latach szkolnych, gdy z zapałem oglądałam serial o małej, dzielnej dziewczynce „Oshin”, a następnie filmy wielkiego mistrza kinematografii Akiry Kurosawy; w liceum trenowałam karate kyokushin; a jako kierunek studiów wybrałam japonistykę. Miałam również okazję studiować w Japonii oraz pracować w Ambasadzie RP w Tokio, łącznie przez ponad 10 lat.
Ogromnie się cieszę, że tym razem powróciłam do Japonii z misją promowania Polski oraz dbania o rozwój polsko-japońskiej współpracy kulturalnej. To dla mnie wielki zaszczyt i prawdziwa przyjemność. Historia stosunków polsko-japońskich pełna jest bowiem przyjaznych wydarzeń, zarówno w wymiarze politycznym, gospodarczym, jak i przede wszystkim w relacjach międzyludzkich. Kultura i sztuka zaś zawsze stanowiły silne ogniwo łączące nasze narody.
W listopadzie 2021 roku Instytut Polski w Tokio będzie obchodził 10. rocznicę swego powstania. W ciągu tej dekady zrealizował wiele projektów, które stały się „kakehashi” – mostami trwale łączącymi Polskę i Japonię. Niestety pandemia utrudniła realizację wielu wydarzeń, które Instytut zaplanował dla Państwa, w tym także tych związanych ze szczególnie oczekiwanym w Japonii XVIII Konkursem Chopinowskim. Pomimo bardzo ograniczonej możliwości organizacji bezpośrednich imprez, dołożymy wszelkich starań, by dotrzeć – za pomocą dostępnych środków – do jak największego grona odbiorców. Mam nadzieję, że uda nam się wkrótce pokonać te trudności i znów będziemy mogli spotkać się z Państwem.
Urszula Osmycka
Dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio