20.11.2023 Wydarzenia

„Ogród Pendereckiego” w Hiroszimie

15 listopada, przed siedzibą Hiroszimskiej Orkiestry Symfonicznej miała miejsce ceremonia posadzenia drzewka kasztanowca w hołdzie wybitnemu polskiemu kompozytorowi Krzysztofowi Pendereckiemu.

W uroczystości, która odbyła się w przededniu 90. rocznicy urodzin kompozytora (ur. 23 listopada 1933 r.) wziął udział ambasador RP w Japonii Paweł Milewski, wiceburmistrz miasta Hiroszimy Kenichi Susume, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska, honorowy konsul generalny Hiroszimy Tomohide Karita, zastępcy dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski i Dariusz Gawin oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Urszula Osmycka.

Przemówienie „dla polskiego przyjaciela” wygłosił dyrektor artystyczny Hiroszimskiej Orkiestry Symfonicznej maestro Tatsuya Shimono. Oprawę artystyczną wydarzenia zapewniła zaś koncertmistrzyni Hiroszimskiej Orkiestry Symfonicznej (skrzypce), wykonując utwór skomponowany przez Krzysztofa Pendereckiego.

Krzysztof Penderecki kochał Japonię, którą odwiedzał wielokrotnie. W Hiroszimie, wspólnie z Hiroszimską Orkiestrą Symfoniczną po raz pierwszy wystąpił w 1994 r., a następnie w 2019 r. z okazji 100.lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. W 2004 r. otrzymał nagrodę Praemium Imperiale w dziedzinie muzyki. Jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych utworów jest „Tren – Ofiarom Hiroszimy”, kompozycja poświęcona ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę.

Wielką pasją mistrza była także przyroda. Krzysztof Penderecki uwielbiał przebywać w zaprojektowanym przez siebie ogrodzie w Lusławicach, któremu poświęcał każdą wolną chwilę. Po śmierci kompozytora w 2020 r., ogród w Lusławicach stał się inspiracją dla Instytutu Adama Mickiewicza do stworzenia międzynarodowego projektu „Ogród Pendereckiego”, w ramach którego w krajach, z którymi Krzysztof Penderecki miał bliskie relacje, sadzone są drzewka upamiętniające działalność polskiego kompozytora.

Projekt został zrealizowany przez Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Tokio, we współpracy z Urzędem Miasta Hiroszimy oraz Hiroszimską Orkiestrą Symfoniczną. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego, przybyli do Hiroszimy na wernisaż wystawy „Warszawa. Feniks z popiołów”.

Zdjęcia: Instytut Polski w Tokio / Ryo Shimosaka (M-create)

Scheduled Wydarzenia