(DNI POLSKIEGO DZIEDZICTWA 2023)
Celem projektu jest świętowanie i promowanie przez zamieszkałych w Japonii Polaków, Japończyków, a także inne narodowości, polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń oraz polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Japonii. To także okazja do świętowania w szerszej społeczności Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP przypadających na dzień 2 maja oraz Święta Konstytucji 3 Maja. Skierowany do szerokiego grona odbiorców program dotacyjny „Polish Heritage Days” (PHD) wspiera działania o charakterze kulturowym, artystycznym, edukacyjnym, mające na celu godne celebrowanie polskiego dziedzictwa.
- 1
DEFINICJE
Użyte w regulaminie określenia oznaczają:
- Instytut – Instytut Polski w Tokio;
- Dyrektor – Dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio;
- PHD – Polish Heritage Days;
- wnioskodawca – podmiot składający wniosek o dofinansowanie zadania w ramach projektu PHD;
- beneficjent – wnioskodawca, który uzyskał dofinansowanie w ramach projektu na realizację zadania;
- zadanie – działanie będące przedmiotem wniosku;
- wniosek – wniosek o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji Instytutu, wypełniany i wysyłany przez wnioskodawcę;
- błędy formalne – wady wniosku wynikające z niedostosowania zadania do wymagań związanych z zakresem projektu, które uniemożliwiają udzielenie dofinansowania dla zadania w ramach projektu i których wnioskodawca nie może poprawić po terminie zamknięcia naboru do projektu;
- 2
CEL
Celem strategicznym projektu jest promowanie Polski, polskiej kultury oraz polskiego dziedzictwa w Japonii. Projekt wspiera inicjatywy, których realizacja przyczyni się do:
- promocji polskiego dziedzictwa w Japonii;
- wzmacniania dobrego wizerunku Polski w Japonii;
- zaangażowania japońskich władz lokalnych czy instytucji w wydarzenia organizowane w ramach PHD.
- 3
UPRAWNIENI WNIOSKODAWCY
O dofinansowanie w ramach programu mogą ubiegać się podmioty przyczyniające się do popularyzacji wiedzy na temat polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń oraz polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Japonii.
- 4
RODZAJE KWALIFIKUJĄCYCH SIĘ ZADAŃ
- W ramach projektu zakłada się możliwość realizacji zarówno dużych przedsięwzięć, jak i kameralnych wydarzeń organizowanych w maju 2023 r., promujących polską historię, kulturę i dziedzictwo oraz pozytywny wizerunek Polski i Polaków mieszkających w Japonii.
- Celem programu jest wspieranie zadań o charakterze niegospodarczym, w ramach których beneficjenci nie uzyskują przychodów z realizacji zadania.
- Rodzaje kwalifikujących się zadań:
- festiwale, koncerty, spektakle (teatralne, muzyczne i inne), w tym wydarzenia tego typu organizowane online;
- wystawy wraz z katalogami, wystawy wirtualne;
- projekty edukacyjno-animacyjne oparte na interakcji i współdziałaniu – warsztaty;
- gry terenowe, wykłady, lekcje tematyczne, spacery tematyczne, pikniki;
- konkursy;
- konferencje i spotkania;
- zawody i imprezy sportowe oraz imprezy rekreacyjne z elementami artystycznymi.
- Z możliwości dofinansowania wyłączone są:
- zakup środków trwałych;
- wydawanie czasopism;
- zadania dotyczące tworzenia, redagowania, produkcji, dystrybucji, cyfryzacji i publikacji utworów muzycznych i literackich, w tym przekładów (za wyjątkiem katalogów do wystaw);
- zadania dotyczące opracowania scenariuszy, rozwijania projektów, produkcji, dystrybucji i promocji utworów audiowizualnych (za wyjątkiem dokumentacji wydarzeń w ramach projektów oraz warsztatów filmowych);
- staże i stypendia naukowe;
- projekty ściśle badawcze;
- zadania polegające na cyfryzacji zasobów;
- organizacja kampanii społecznych i edukacyjnych;
- tworzenie aplikacji mobilnych i oprogramowania.
- 5
WYMAGANIA FORMALNE I FINANSOWE DLA ZADANIA
- Realizacja zadania odbywa się na terenie Japonii.
- Termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji zadania określa się w okresie od 1.05.2023 r. do 31.05.2023 r.
- Jako kwalifikowane uznane zostaną wyłącznie koszty poniesione (opłacone) w okresie od dnia podjęcia przez Dyrektora decyzji o przyznaniu dofinansowania zadania do 31 maja 2023 r.
- Jeden wnioskodawca może złożyć maksymalnie jeden wniosek w projekcie.
- Dofinansowanie nie może być przeznaczone na pokrycie:
- wydatków inwestycyjnych;
- zakupu środków trwałych.
- Wszystkie koszty związane z realizacją zadania muszą być poniesione w okresie kwalifikowalności wydatków określonym w ust. 2, tj. w trakcie realizacji zadania.
- Zadanie uznaje się za wykonane z chwilą potwierdzenia przez Instytut jego prawidłowej realizacji w formie protokołu odbioru, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.
- Przyznane dofinansowanie przekazywane jest po podpisaniu protokołu odbioru, wystawieniu rachunku lub faktury, na nr konta wnioskodawcy lub w gotówce.
- Zadanie nie może być jednocześnie finansowane przez inną polską instytucję publiczną.
- Wnioskodawca zobowiązuje się do umieszczenia logo Instytutu oraz logo PHD na wszystkich materiałach promocyjnych związanych z przedsięwzięciem. Przed publikacją projekty materiałów muszą zostać zaakceptowane przez Instytut. Logotypów można używać tylko i wyłącznie według ustalonych zasad (księga znaku) oraz po akceptacji przez Instytut.
- 6
TERMIN I TRYB NABORU WNIOSKÓW
- W ramach projektu PHD przewiduje się przeprowadzenie jednego naboru wniosków w terminie od 20 lutego do 20 marca 2023 r.
- Wzór wniosku stanowi załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu.
- Wnioski należy składać w terminie określonym w ust. 1 na adres:
Polish Institute in Tokyo
Embassy of the Republic of Poland
2-13-5 Mita, Meguro-ku
Tokyo 153-0062
lub na adres mailowy: tokio@instytutpolski.pl
- 7
DECYZJA
- Decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania dofinansowania jest ostateczna, nie wymaga uzasadnienia oraz nie przysługuje od niej odwołanie.
- Decyzja o przyznaniu dofinansowania może być w każdym czasie cofnięta w wypadku, gdy wnioskodawca narusza postanowienia niniejszego regulaminu, w szczególności postanowienia §4 i §5 niniejszego regulaminu.