Występy polskiego kwartetu saksofonowego „The WHOOP Group” w Japonii
W programie scenicznym 15. edycji Festiwalu Polskiego w Tokio, zorganizowanego przez Instytut Polski we współpracy z Ambasadą RP, ZOPOT i Polską Izbą Gospodarczą (PCCIJ) w dniu 18 maja w Roppongi Hills Arena, dwukrotnie zaprezentował się kwartet saksofonowy „The WHOOP Group”. Zespół specjalizuje się w muzyce klasycznej i współczesnej, którą wykonuje w autorskich aranżacjach, grając również jazz, a także muzykę filmową i rozrywkową. Kwartet jest laureatem m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Dętych Zespołów Kameralnych w Warszawie (2017), Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Paryżu – Nagroda Główna F.N.A.P.E.C Musiques d’Ensemble (2017) oraz Międzynarodowego Turnieju Kameralnego w Bydgoszczy (2017).
Zespół w składzie: Jakub Muras (saksofon sopranowy), Mateusz Dobosz (saksofon altowy), Krzysztof Koszowski (saksofon tenorowy) oraz Szymon Zawodny (saksofon barytonowy) miał również okazję zaprezentować się 20 maja w Ambasadzie RP w Tokio podczas koncertu z okazji 20. rocznicy historycznego rozszerzenia Unii Europejskiej o dziesięć krajów, w tym Polskę. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ambasadę RP i Instytut Polski w Tokio, we współpracy z Delegaturą UE oraz ambasadami pozostałych państw, które wstąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r. Artyści wykonali Odę do Radości Ludwiga van Beethovena oraz utwory polskich i europejskich kompozytorów, w tym Krzysztofa Komedy, Jana Ignacego Paderewskiego, Vittorio Montiego, Antonio Vivaldiego oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta – we własnych aranżacjach. Występ młodych polskich artystów został nagrodzony przez publiczność owacją na stojąco.
Ostatnim wydarzeniem – w ramach występów The Whoop Group w Japonii – był koncert na Uniwersytecie Muzycznym Senzoku w Kawasaki, świętującym w 2024 r. swoje 100.lecie. W wydarzeniu wzięło udział wielu studentów i wykładowców, w tym japoński saksofonista Kenta Saito, laureat m.in. międzynarodowego konkursu Adolphe Sax International Competition w Belgii (2019). Po koncercie, uczestnicy spotkania mieli okazję porozmawiać z polskimi artystami na tematy związane z techniką gry na różnych rodzajach saksofonów, pracą w zespole oraz planami na przyszłość.
Zdjęcia: Instytut Polski w Tokio oraz Instytut Polski w Tokio/Justyna Fleicht.