Warsztaty w Tsurudze towarzyszące wystawie „Spotkania” poświęconej polskim dzieciom syberyjskim
11 marca odbyły się w Muzeum Port Humanitaryzmu w Tsurudze warsztaty plastyczne, będące uzupełnieniem wystawy „Spotkania”, poświęconej polskim dzieciom syberyjskim, ocalonym przez Polski Komitet Ratunkowy Dzieci Dalekiego Wschodu oraz Japoński Czerwony Krzyż w latach 1919-1922.
Warsztaty zostały zorganizowane przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie – na czele z dyrektor Katarzyną Nowak, we współpracy z Muzeum w Tsurudze. Uczestnicy zajęć, po zapoznaniu się z historią polskich dzieci syberyjskich, tworzyli pamiętnik z historycznej podróży śladami polskich dzieci sprzed stu lat. W serii warsztatów wzięło udział kilkadziesiąt mieszkańców miasta, w tym grupa uczniów planujących wizytę edukacyjną do Polski w 2023 r., a także przedstawiciele lokalnych mediów.
Projekt ten był wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Spotkania”, przygotowanej w listopadzie 2022 r. przez Muzeum Manggha w Krakowie we współpracy z Muzeum w Tsurudze oraz Instytutem Polskim w Tokio, przy wsparciu finansowym MKiDN. Wystawa „Spotkania” zawiera prace polskich artystów obrazujące sto portretów polskich dzieci syberyjskich i ich japońskich opiekunów oraz katalog. Powstała z okazji setnej rocznicy powrotu dzieci syberyjskich do Polski, obchodzonej w 2022 r. Po prezentacji w Muzeum Port Humanitaryzmu w Tsurudze (3-29.11.2022) wystawa była również eksponowana w Kobe – we współpracy z Towarzystwem Japońsko-Polskim Oddział Kansai.