1.04.2025 Aktualności, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wernisaż wystawy „Młoda Polska” w Narodowym Muzeum Sztuki Współczesnej w Kioto

W dniu 24 marca odbył się wernisaż wystawy „Młoda Polska. Sztuka polska 1890-1918” w Narodowym Muzeum Sztuki Współczesnej w Kioto (MoMAK) z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanny Wróblewskiej, która podczas swojego wystąpienia podkreśliła, że „wystawa o sztuce Młodej Polski stanowi wspaniały wstęp do polskiej obecności na Światowej Wystawie EXPO 2025 w Osace. Już od 13 kwietnia zainauguruje swoją działalność Pawilon Polski, a wraz z nim rozpocznie się 6-miesięczny, niekończący się korowód wydarzeń kulturalnych z wieloma różnorodnymi obliczami polskiej kultury – od ludowej, tradycyjnej, po nowoczesną i eksperymentalną”.

Podczas ceremonii otwarcia głos zabrali również: dyrektor MoMAK Osamu Fukunaga, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) Andrzej Szczerski oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio.

Głównym organizatorem projektu po stronie polskiej jest Muzeum Narodowe w Krakowie – projekt dofinansowany ze środków MKiDN, po stronie japońskiej zaś MoMAK oraz japońska telewizja publiczna NHK wraz z lokalnymi oddziałami i partnerami medialnymi (NHK Kyoto Station, NHK Enterprises INC. Osaka Branch Office oraz The Kyoto Shimbun). Kuratorkami wystawy są Urszula Kozakowska-Zaucha i Yuko Ikeda. Partnerem wystawy jest Instytut Polski w Tokio.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii.

Projekt został ujęty w programie wydarzeń towarzyszących Pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace.

Wernisaż poprzedziła konferencja prasowa z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej oraz polskich i japońskich organizatorów i kuratorów wystawy.

Otwarciu wystawy towarzyszył koncert Rebel Babel Film Orchestra zorganizowany przez IP w Tokio we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, z ożywionymi obrazami Młodej Polski i muzyką do filmu „Chłopi” (2023), w reżyserii DK i Hugh Welchmana.

Wystawa, którą będzie można oglądać w Kioto do 29 czerwca, po raz pierwszy prezentuje w Japonii, na tak dużą skalę, najwybitniejsze malarstwo Młodej Polski (m.in. Józef Mehoffer, Władysław Podkowiński, Józef Pankiewicz, Jacek Malczewski, Julian Fałat, Olga Boznańska, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, Leon Wyczółkowski, Władysław Ślewiński, Włodzimierz Tetmajer, Zofia Stryjeńska) oraz okresu ją poprzedzającego (Jan Matejko, Artur Grottger).

Dzięki współpracy MoMAK z MNK, a także z innymi polskimi muzeami narodowymi, w tym w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu oraz z prywatnymi kolekcjonerami, na wystawie można obejrzeć ponad 150 dzieł sztuki, w tym głównie obrazów, a także rysunków, mebli, tkanin oraz wyrobów rzemiosła artystycznego, stanowiących sedno polskiej sztuki rozkwitłej na przełomie XIX i XX wieku.   

Wśród eksponatów znajdują się także japońskie drzeworyty ukiyo-e, stanowiące ważne źródło inspiracji polskich twórców okresu Młodej Polski. Na wystawie prezentowane są również nigdy dotąd nieeksponowane prace Olgi Boznańskiej – „Tulipany” i „Portret pani L”, które znajdują się w zbiorach Ohara Museum of Art w Kurasiki, w Japonii.

Wystawie towarzyszy także katalog w wersji japońskiej i angielskiej. Organizatorzy wystawy przygotowali również specjalny przewodnik po wystawie dla młodzieży oraz atrakcyjne upominki i gadżety związane ze sztuką Młodej Polski. Do współpracy przy nagraniu audio-przewodnika po wystawie zaproszony został popularny w Japonii aktor młodego pokolenia – Nobuhiko Okamoto.

Więcej o wystawie: https://youngpoland2025.jp/ 

Informacja na temat wydarzeń towarzyszących wystawie organizowanych przez IP w Tokio: https://instytutpolski.pl/tokyo/pl/wystawa-mloda-polska-w-narodowym-muzeum-sztuki-wspolczesnej-w-kioto/

Spot przygotowany przez IP w Tokio, wyświetlany w metrze oraz na stacjach JR w Kioto: https://youtu.be/q2PSeJ7uMbc 

Zdjęcia: Instytut Polski w Tokio

Scheduled Aktualności Sztuki wizualne Wydarzenia