18.11.2018 Musik, Muzyka, Program

Unseen. Dla Zygmunta Krauzego w 80-te urodziny

Agata Zubel & E-MEX-Ensemble Musik von Zygmunt Krauze, Helmut Lachenmann und Marcin Stańczyk (UA)

Zygmunt Krauze jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych polskich kompozytorów naszych czasów. Od wielu dziesięcioleci opowiada się za transgranicznymi spotkaniami artystycznymi, dzięki którym już wcześnie dochodziło do wymiany artystycznej między zachodnią awangardą a polskimi i wschodnioeuropejskimi kompozytorami w trudnych warunkach konfliktu Wschód-Zachód.

Z okazji jubileuszu zespół E-MEX we współpracy z Instytutem Polskim w Düsseldorfie, ON Neue Musik Köln oraz Deutschlandfunk uczci Zygmunta Krauzego specjalnym koncertem, który odbywa się w ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz kompozytorów Zygmunta Krauzego i Marcina Stańczyka w koncercie wezmą udział dwie ważne osobowości muzyczne z Polski: kompozytorka i sopranistka Agata Zubel oraz muzyk Dariusz Trzciński.

UNSEEN

Dla Zygmunta Krauzego w 80. rocznicę jego urodzin

28 listopada 2018 r., g. 19.30, Wstęp wolny

Kunststation St. Peter, Jabachstrasse 1, Kolonia

Agata Zubel & E-MEX-Ensemble

Muzyka Zygmunta Krauzego, Helmuta Lachenmanna i Marcina Stańczyka (Premiera)

Koncert nagrywany będzie przez rozgłośnię Deutschlandfunk

Jako tłumacz, założyciel legendarnego „Warsztatu Muzycznego”, inicjator festiwali, koncertów, kursów i serii filmów dokumentalnych, Zygmunt Krauze nadal działa na arenie międzynarodowej z godną podziwu energią i niestrudzenie pracuje na rzecz rozpowszechniania i rozumienia muzyki współczesnej. W tych funkcjach, poza tym, że jest cenionym na całym świecie kompozytorem i nauczycielem wpływającym na całe pokolenia, odgrywa decydującą rolę w recepcji kompozytorów takich jak John Cage, Morton Feldman, Luciano Berio i Helmut Lachenmann w Europie Wschodniej oraz w odkrywaniu kompozytorów azjatyckich takich jak Isang Yun, Toshi Ichiyanagi i Chen Yi.

PROGRAM KONCERTU

Zygmunt Krauze – Poemat Apollinaire’a (2016) dla mówcy, pianisty i 12 instrumentów

Helmut Lachenmann – temA (1968) na głos, flet i wiolonczelę

Zygmunt Krauze- Quatuor pour la naissance (1984) na klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian

Marcin Stańczyk – UNSEEN (2017/18) na głos i zespół. Premiera, na zamówienie zespołu E-MEX, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Nauki kraju związkowego Nadrenia Północna Westfalia

Oprócz charakterystycznego dzieła Helmuta Lachenmanna, dawnego przyjaciela Krauzego, w programie znalazły się dwa ważne dzieła Krauzego z lat 80. i 2010. Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie premiera tytułowego dzieła Marcina Stańczyka UNSEEN, zrealizowanego na zamówienie zespołu E-MEX i umożliwionego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Nauki Nadrenii Północnej Westfalii.

Marcin Stańczyk, zdobywca wielu ważnych międzynarodowych nagród i realizator zamówień w Paryżu i Operze Narodowej w Warszawie, jest jednym z najbardziej cenionych młodych polskich kompozytorów. Bardzo przywiązany do swojego byłego nauczyciela Zygmunta Krauzego, Stańczyk charakteryzuje się niezwykłym i nowatorskie podejściem kompozytorskim. Jego idea „totalnego spektaklu” obejmuje nie tylko czysto muzyczne, ale także teatralne aspekty tworzenia muzyki i produkcji dźwięku, samą sytuację wykonawczą i fizyczność muzyków. W jego nowej kompozycji, słuchacze będą zaangażowani w wykonanie i doświadczenie utworu w oryginalny sposób.

E-MEX Ensemble

Agata Zubel, Sopran

Christoph Maria Wagner, Kierunek muzyczny

Marcin Stánczyk, kierunek dźwięku

www.e-mex.de

www.zygmuntkrauze.com

www.marcinstanczyk.com

www.zubel.pl

Koncert jest sponsorowany przez Ministerstwo Kultury i Nauki Nadrenii Północnej-Westfalii – Fundusz Muzyczny; Federalny Komisarz Rządu ds. Kultury i Mediów. 

Organizacja:  E-MEX e.V.

Z życzliwym wsparciem: ON – Nowa muzyka Kolonia – Stacja Sztuki St. Peter Kolonia – Deutschlandfunk – Instytut Polski w Duesseldorfie

E-MEX: Założony w 1999 roku przez muzyków z Kolonii i Zagłębia Ruhry, E-MEX jest jednym z najlepszych w Nadrenii Północnej Westfalii niezależnych zespołów muzyki współczesnej. Ostatnie trasy koncertowe do Chin, Korei Południowej, Chile i USA przyciągnęły ogromną uwagę. Liczne zamówienia na kompozycje i światowe premiery, nagrania płyt CD świadczą o różnorodnej pracy zespołu.

Nagrania radiowe, a zwłaszcza regularna współpraca z kompozytorami z regionu i poszukiwanie niekonwencjonalnych form muzycznych charakteryzują E-MEX.

Wiele występów zespołu charakteryzuje się ponadto oryginalnymi odniesieniami do sztuk pięknych, dramatu, tańca, literatury i performance’u lub utworów multimedialnych. Od lat zespół utrzymuje żywą wymianę z kompozytorami i muzykami w Polsce.

Scheduled Musik Muzyka Program

Noc Muzeów – 20-lecie Polski w Unii

Bogna Burska, Posters for Ukraine, Joachim Mencel, Karikaturen
27 04.2024 28 04.2024 Muzyka, Program, Sztuka

Międzynarodowy Festiwal Gitarowy Folkwang w Maxhaus Düsseldorf

NRW Gitarrenpreis 2023 PreisträgerInnen stellen sich vor: Émilie Fend (Frankreich), Polina Gigauri (Ukraine), Konstantinos Zachariadis (Griechenland)
18 02.2024 Muzyka

POLE-POSITION. Dzień Polski dla Szkół NRW 🗓

Ein Schulprojekt des Polnischen Instituts Düsseldorf./ Projekt szkolny Instytutu Polskiego w Duesseldorfie
24 08.2022 23 12.2022 Bildung, Edukacja, Program