24.11.2018 Przemysł kreatywny, Sztuka

100-letni dąb w biżuterii Anny Orskiej

Die uralte Eiche, aus der vor 1000 Jahren die erste Siedlung Poznań (Polen) erbaut wurde, zeigt sich in einer neuen, künstlerischen Gestalt.

W roku 2018 IPD kontynuuje długofalowy projekt modowy, rozpoczęty w roku 2015. Pierwsza faza projektu pt: „Ready to wear Polish brands?” obejmowała prezentację młodych polskich projektantów na Międzynarodowych Targach Mody „Gallery” w Düsseldorfie. W latach 2015-2016 w projekcie wzięło udział 17 polskich projektantów ubrań, obuwia, biżuterii i akcesoriów. Prezentacja zakończyła się wielkim sukcesem medialnym i komercyjnym. Warto nadmienić, że część projektantów aplikuje samodzielne na kolejne edycje düsseldorfskich Targach Mody i uczestniczy w nich regularnie.

Druga faza projektu obejmuje program warsztatów projektowania ubioru i biżuterii dla studentów Akademii Mody i Designu w Düsseldorfie (AMD). Warsztaty są prowadzone przez czołowe polskie projektantki (Anna Orska, Małgorzata Sobiczewska). Nowym partnerem IPD, z którym nawiązaliśmy współpracę jest Akademia Mody i Designu w Düsseldorfie, renomowana uczelnia szkoląca studentów w zakresie projektowania, marketingu, dziennikarstwa modowego, fotografii modowej, itp.

W listopadzie polska czołowa projektantka biżuterii Anna Orska poprowadziła na AMD dwudniowe warsztaty projektowania pt: „1000-jähriges Holz in Schmuck” (1000-letnie drewno w biżuterii). Uczestnikami warsztatów byli studenci projektowania trzeciego roku z AMD. Anna Orska przyjechała do Düsseldorfu na specjalne zaproszenie Instytut Polskiego w Düsseldorfie i AMD. Dodatkowo partnerem projektu było Muzeum Archeologiczne Rezerwat Genius loci w Poznaniu. Anna Orska współpracuje z Muzeum Archeologicznym, w roku 2016 wykonała serię naszyjników w ramach programu „1000 lat w naszyjnikach”. Dzięki wsparciu polskiego partnera udało się sprowadzić na potrzeby projektu wyjątkowy materiał – tysiącletnie drewno z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Materiał został udostępniony studentom do obróbki, natomiast ich gotowe prace w postaci biżuterii wróciły do muzeum jako część ekspozycji.

Studenci pod okiem polskiej designerki zaprojektowali i wykonali autorskie projekty biżuterii. Warsztaty obejmowały część wykładową, praktyczną i wizerunkową (zaprojektowanie, szkic projektu, prace jubilerskie, wykończenie oraz sesja zdjęciowa). W ramach części wykładowej Agnieszka Stempin (kierownik Rezerwatu Archeologicznego Genius loci) wygłosiła wykład połączony z prezentacją multimedialną, na temat pochodzenia, historii i znaczenia drewna z Ostrowa Tumskiego.

Anna Orska koordynowała pracę studentów, czynnie uczestniczyła w powstawaniu i wykonaniu projektów, podpowiadając, korygując błędy. Razem z projektantką w warsztatach uczestniczył jubiler, wspierając projektantkę i pomagając studentom, głównie podczas pracy z maszynami i technikami jubilerskimi. Warsztaty zakończyły się profesjonalną sesją zdjęciową.

Uroczysta prezentacja efektów warsztatów odbyła się 24. listopada w galerii Instytutu Polskiego. Na wystawie w IPD prezentowane były prace studentów oraz naszyjniki autorstwa Anny Orskiej z programu „1000 lat w naszyjnikach”, udostępnione specjalnie na tę okazję przez Rezerwat Archeologiczny Genius loci z Ponania. Wystawa była po raz pierwszy prezentowana zagranicą, w ramach programu IPD „#PL100! Wir feiern!Świętujemy!”

Wśród gości byli wykładowcy AMD oraz kierownictwo uczelni, uczestnicy warsztatów i zaproszona publiczność.

Uczestnicy i kierownictwo bardzo wysoko ocenili poziom warsztatów prowadzonych przez Annę Orską i projekt IPD. IPD został zaproszony do dalszej współpracy w kolejnych edycjach i kontynuacji programu warsztatów.

Wiosną 2019 prace studentów AMD zostaną zaprezentowane w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci i wejdą do stałej ekspozycji muzeum. Planowany jest też specjalny pokaz z udziałem studentów z AMD.  

Scheduled Przemysł kreatywny Sztuka

Noc Muzeów – 20-lecie Polski w Unii

Bogna Burska, Posters for Ukraine, Joachim Mencel, Karikaturen
27 04.2024 28 04.2024 Muzyka, Program, Sztuka

NICOLAS GROSPIERRE – Photography Degrowth 🗓

Eine künstlerische Auseinandersetzung mit der Utopie des grenzenlosen Wachstums.
17 05.2024 09 08.2024 Sztuka

Jan Lenica i Walerian Borowczyk. Filmy animowane

Höhepunkt der Ausstellung "Die Kunst der polnischen Filmplakate" Düsseldorf.
06 02.2024 Sztuka