29.04.2020 - 17.05.2020 Dzieci, Film, Program

Bolek i Lolek, Reksio i Baltazar Gąbka

Das legendäre Zeichentrickfilm-Studio in Bielsko-Biała präsentiert online „Lolek und Bolek", „Reksio" und „Die Entführung des Baltazar Gąbka", seine berühmtesten Animationsfilme für jüngere und jung-gebliebene Zuschauer.

Legendarne Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej prezentuje online „Bolka i Lolka“, „Reksia“ i „Porwanie Baltazara Gąbki“, swoje najsłynniejsze animacje dla młodszych widzów, i tych którzy pozostali wiecznie młodzi. Tytułowych bohaterów kultowych filmów cechuje ciekawość w poznaniu świata, odwaga w podejmowaniu ryzyka, inteligencja i pomysłowość. Pozostają niezapomniani i są podziwiani od po-koleń.

Wybrane odcinki „Bolka i Lolka“ oraz „Reksia“ są bez dialogów, natomiast „Porwanie Baltazara Gąbki“ ma polską wersje językową. W linku poniżej można znaleźć te i inne filmy studia z Bielska-Białej.
https://www.youtube.com/channel/UCfXtDCs237pyDFCBIQR46yw/

A teraz czas na quiz dla rodziców.
Jak nazywa się polski film animowany dla dorosłych i jego reżyser, który został na-grodzony Oscarem?
a) „Loving Vincent”, reżyseria Dorota Kobiela i Hugh Welchman
b) „Tango”, reżyseria Zbigniew Rybczyński
c) „Katedra”, reżyseria Tomasz Bagiński


Czekamy na Państwa odpowiedź.

Studio Filmów Rysunkowych założono pod koniec lat 40-tych w Bielsku-Białej. Miasto położone jest w malowniczych Beskidach, przy granicy z Czechami. „Bolek i Lolek“ był jedną z pierwszych serii dla dzieci. Produkowano ją w latach 1963-1986. Między 1967-1988 powstała inna słynna animacja „Reksio“ i nieco później w latach 1969-1970 „Porwanie Baltazara Gąbki“. Od początku istnienia z bielskim studiem współpracowali znani polscy artyści graficy m.in. Zdzisław Lachur, Zbigniew Lengren, Józef Szajna, poeci Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, kompozytorzy Krzysztof Komeda-Trzciński i Krzysztof Penderecki. Zazwyczaj przy realizacji jednego 10-minutowego odcinka przez kilka miesięcy pracowało około 20 osób. W Studiu Filmów Rysunkowych powstało ponad tysiąc filmów animowanych. Wiele z nich, jak na przykład „Bolek i Lolek“, odniosło wielki sukces nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Filmy z Bielska-Białej były wyświetlane w wielu krajach na wszystkich kontynentach.

Przygody „Bolka i Lolka“, Bolek jest wyższy i szczuplejszy, Lolek jest niższy i tęższy, rozgrywają się w różnych miejscach w Polsce, od morza po góry. Ich zabawne histo-rie przenoszą też widzów w odległe, egzotyczne kraje. Nieustraszeni Bolek i Lolek, działający w stylu Jamesa Bonda, dzielnie pokonują granice, odkrywają tajemnice i rozwiązują dziwne zagadki. Po pewnym czasie na życzenie żeńskiej części widowni twórcy filmu wprowadzili nową postać o imieniu Tola. Duet bohaterów Bolek i Lolek plus Tola są gwarancją wielkich emocji i świetnej zabawy.

Reksio“, inteligentny, kreatywny, pomysłowy, zawsze szarmancki, przyjacielski i cierpliwy, po prostu charyzmatyczny. Czy można sobie wyobrazić lepszego prze-wodnika w zdobywaniu wiedzy o życiu i świecie oraz towarzysza udanych zabaw? Tytułowy bohater, wesoły, łaciaty pies Reksio, mieszka w niewielkiej budzie na dużym wiejskim podwórku. Trudno mu jednak w niej usiedzieć, ciągle poszukuje no-wych znajomości oraz przygód.

Porwanie Baltazara Gąbki“ opowiada historię badacza – biologa, tytułowego Balta-zara Gąbki. Baltazar wyrusza do Krainy Deszczowców, gdzie zamierza obserwować obyczaje latających żab i zbiera informacje do swojej nowej pracy naukowej. Jego długa nieobecność w ojczyźnie niepokoi księcia Kraka z Krakowa. Książę rozkazuje zorganizować ekspedycję, mającą na celu sprowadzenie naukowca do kraju. Z Krakowa na ratunek Baltazarowi wyrusza Smok Wawelski oraz kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka. Smok i kucharz jadą do Krainy Deszczowców samochodem-amfibią. Ich tropem podąża Don Pedro de Pommidore, szpieg z Krainy Deszczowców.

from to
Scheduled Dzieci >Film >Program

35mm.online – Polskie filmy na platformie streamingowej

Polska kinematografia online
01 10.2022 31 10.2023 Aktualności, Film

Do widzenia, do jutra 🗓

Ein subtiles Bild voller Wärme über das Milieu der studentischen Jugend an der Wende der 50er und 60er-Jahre, als der Kommunismus in Polen noch in vollem Gange war.
19 10.2022 Film

Film polski on Tour 10 🗓

Wichtigste polnische Filme vergangener zwei Jahre.
18 10.2022 23 11.2022 Film