18.05.2020 Sztuka

Papież Jan Paweł II w malarskiej wizji Anetty Küchler–Mocny

100. Geburtstag des Papstes Johannes Paul II. / 100. rocznica urodzin Papieża Jana Pawła II.

18 maja 1920 roku w Wadowicach niedaleko Krakowa urodził się Karol Wojtyła – Papież Jan Paweł II.
Święty Kościoła Katolickiego, wielki Polak, polityk – człowiek, który wywarł ogromny wpływ na dzieje świata. Wraz z takimi przywódcami, jak prezydent USA Ronald Regan czy też premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher doprowadził do upadku systemu komunistycznego w Europie i odzyskania niepodległości przez Polskę i inne państwa, podbite po drugiej wojnie światowej przez Związek Sowiecki.

Jan Paweł II był nie tylko duchownym, nie tylko politykiem, nie tylko charyzmatycznym przywódcą duchowym – ale również poetą, artystą, pisarzem. W swojej twórczości odwoływał się do człowieka i jego wrażliwości, do człowieka – artysty, czego emanacją były takie dzieła jak: „Ewangelia i Sztuka. Rekolekcje dla Artystów”, „Wiara i Kultura” czy też „List do Artystów”.
Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2020 – rok setnej rocznicy urodzin wielkiego Polaka – został ustanowiony Rokiem Świętego Jana Pawła II.

Aby przypomnieć postać Papieża–Polaka oraz jego wielkie zamiłowanie do sztuki, Instytut Polski w Dusseldorfie serdecznie zaprasza na film o artystce Anetcie Küchler–Mocny, która poświeciła Janowi Pawłowi II swój cykl malarski „Karol”.

Anetta Küchler–Mocny, jedna z najwybitniejszych polskich malarek, sięga w swej twórczości do najgłębiej osadzonych w polskiej i europejskiej tradycji korzeni humanistycznej wrażliwości, poruszając tak ważne tematy w wydarzeniach naszej Ojczyzny, jak Smoleńsk 2010, Katyń 1940, czy też właśnie postać Papieża-Polaka Świętego Jana Pawła II. Artystka podejmuje przy tym bardzo trudną tematykę, przedstawianą za pomocą mocno osadzonej w polskiej tradycji artystycznej metaforyce.

• „Umiejętności malarskie Anetty Küchler–Mocny były warunkiem koniecznym do uzyskania efektu obszernego cyklu, który wynikał z jej koncepcji.”
• „Anetta Küchler–Mocny również zapisuje historię swojego kraju.”
Hans -Dieter Kohnen, „Grußwort“, Katalog Cyklu Papieskiego Anetty Küchler–Mocny, 2009

• „Biografia artystyczna Anetty Küchler-Mocny pokazuje jej zainteresowanie przekładaniem na malarstwo doświadczeń postaci. Z pewnością osoba takiego papieża jak Jan Paweł II była jednym z jej największych wyzwań do tej pory.”
Nikolaus Ottmann, „Ein Brückenschlag”, Katalog Cyklu Papieskiego Anetty Küchler–Mocny, 2009

Premiera filmu „Papież Jan Paweł II w malarskiej wizji Anetty Küchler–Mocny” – 18 maja 2020 godzina 17:00

Scheduled Sztuka