27.08.2020 Historia i Dyskusje

„Uczcie się polskiego”. Solidarność, NRD i Stasi

40. Jahrestag der Gründung von "Solidarność"

Czas trwania wystawy: 

Parlament NRW: 01-15.09.2020 (za zaproszeniem)

Instytut Polski w Düsseldorfie: 17.09.-30.10.2020

40 lat temu, na przełomie sierpnia i września 1980 roku, powstała w Polsce SOLIDARNOŚĆ, pierwszy niekomunistyczny związek zawodowy oraz szeroki ruch społeczny w byłym bloku wschodnim. Rewolucyjne i pokojowe wydarzenia z tamtego okresu wstrząsnęły dotychczasowym systemem i poruszyły światową opinię publiczną. Były uważnie obserwowane również u najbliższych sąsiadów Polski. Odwaga i siła polskiego ruchu dawały nadzieję na reformy m.in. opozycji w Niemczech Wschodnich. Z drugiej strony, przywódcy NRD obawiali się, że iskra z Polski roznieci podobny ruch za Odrą i powierzyli swojej służbie bezpieczeństwa dokładny monitoring reakcji ludności w NRD. Wystawa prezentuje, na podstawie dokumentów Stasi, w jaki sposób tajna policja NRD prześladowała postawy propolskie i starała się zapobiegać solidarności z „Solidarnością”.

Powstanie Solidarności w 1980 roku było wynikiem ruchu antykomunistycznego w całej Polsce. Wraz z podpisaniem porozumień między opozycyjnym ruchem związkowo-politycznym „Solidarność” a przedstawicielami komunistycznego rządu PRL w Szczecinie (30.08.’80), Gdańsku (31.08.’80) i Jastrzębiu na Śląsku (03.09.’80) powstał Niezależny, Samorządny Związek Zawodowy NSZZ „Solidarność”. Jednocześnie wydarzenia te zainicjowały początek upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej, a dziesięć lat później doprowadziły w końcu do upadku muru berlińskiego i zjednoczenia Niemiec.
 
Tytuł wystawy „Uczcie się polskiego”/ „Lernt Polnisch”, przygotowanej przez Komisarza Federalnego ds. Akt Służby Bezpieczeństwa byłej NRD, to jedno z haseł, które pojawiły się w NRD w latach 1980/81 jako graffiti na ścianach domów lub na witrynach sklepowych, jako ulotka, pocztówka lub plakat. Odwaga i siła polskiego ruchu związkowego Solidarność dała również opozycji w sąsiednim kraju wschodnioniemieckim nadzieję na reformy. Z drugiej strony przywódcy NRD obawiali się, że iskra z Polski roznieci podobny ruch za Odrą i powierzyli swojej służbie bezpieczeństwa dokładny monitoring reakcji ludności w NRD. Wystawa prezentuje na podstawie dokumentów Stasi, w jaki sposób tajna policja NRD prześladowała postawy propolskie i starała się zapobiegać solidarności z „Solidarnością”.

from to
Scheduled Historia i Dyskusje Program