31.12.2020 Kochen

#Polskie smaki – Smacznego Nowego Roku! / Vlog 6

Kerbelknollen-Creme mit Lebkuchen und Quitte Granitée / Krem z pasternaka z piernikiem i granitée z pigwy

Krem z pasternaka z piernikiem i granitée z pigwy

Online od środy 30. grudnia 2020, od godziny 10.00

 Na Sylwestrowy wieczór proponujemy Państwu pyszny deser na bazie piernika, który tradycyjnie jest symbolem dobrobytu i luksusu, a w Polsce w XVII wieku sprzedawano go nawet w aptekach jako skuteczny lek na wiele chorób.  Życząc wszystkim dobrobytu i zdrowia proponujemy na dobry początek roku ten wyrafinowany deser.

Piernik to tradycyjne ciasto miast hanzeatyckich, będące swoistym symbolem ich powodzenia oraz szerokich kontaktów ze światem. Pierwotnie był wielkim luksusem, ze względu na koszty importu przypraw korzennych i bakalii, często eksportowano je w głąb krajów macierzystych. Tradycja jego wypieku przetrwała w Bremie, Monachium, Norymberdze, Amsterdamie, Liège, Ostendzie i Kłajpedzie, a z polskich miast w Gdańsku, Toruniu (toruńskie pierniki) i Szczecinie (pierniki szczecińskie). W Toruniu wypiekano już w XVII wieku słynne katarzynki, jakościowo porównywane ze znanymi w całej Europie piernikami norymberskimi.

Nazwa „piernik” pochodzi od staropolskiego słowa „pierny”, czyli pieprzny. Raczyli się nim jedynie najzamożniejsi obywatele – mężczyźni zagryzali nim wódkę, a damy delektowały się przysmakiem podczas podwieczorków. W staropolszczyźnie wypiekano różne rodzaje piernika – katarzynki na Andrzejki, czy mikołajki na 6 grudnia.

****

Dziwne, tajemnicze i oczywiście pyszne dania z polskiej kuchni! Razem z szefami kuchni Agatą Reul, Philippem Lange i Frederikiem Wimmershoffem zapraszamy do oglądania naszego kulinrnego vloga i wspolnego gotownia! 

Podzielcie sie z nami Waszymi kulinarnymi eksperymentami! Zdjęcia mile widziane!

duesseldorf@instytutpolski.pl

www.instytutpolski.pl/duesseldorf www.agatas.de

https://www.youtube.com/user/PolnischesInstitut

from to
Scheduled Kochen >Program