22.01.2021 - 22.02.2021 Program, Sztuka

#Polish Modern Glass Art

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy Polish Modern Glass Art, przygotowanej na międzynarodowe targi sztuki Art Market Budapest pod auspicjami Fundacji WyspArt. Projekt ma na celu ukazać bogactwo i różnorodność polskiego szkła artystycznego.

Wśród 17 prac 9 artystek znajdują się zarówno dzieła utytułowanych twórczyń, jak i prace młodych i ambitnych, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w świecie sztuki. Repertuar form, motywów i technik prezentowany na wystawie jest niezwykle szeroki: od dzieł o charakterze artystyczno-użytkowym, jak: „Eko-talerze” Natalii Komorowskiej, wazony Natalii Dzidowskiej czy stół „C.O.D.E” Lidii Stanek-Wichlińskiej, poprzez dzieła o charakterze dekoracyjnym, jak „Vessels of Air” Magdaleny Zarychty czy statuetki Ewy Rossano, po stricte artystyczne, nieco bardziej niekonwencjonalne kompozycje autorstwa Marii Bednarczyk czy Marzeny Matuszewskiej. Ogromna jest także rozpiętość technik: od szkła dmuchanego poprzez pâte de verre po szklane mozaiki i kompozycje łączące szkło i metal – artystki dowodzą swojej sprawności technicznej i pomysłowości w operowaniu wymagającym materiałem, jakim jest szkło. W zakresie tematycznym pojawia się sporo komentarzy do współczesnego świata i jego problemów (to zwłaszcza w dziełach reprezentantek młodszego pokolenia), jak choćby w pracach Jagody Nowak-Bieganowskiej („Awokado” i „Empty bowls”) oraz refleksji nad ludzką naturą, losem współczesnego człowieka, jego słabościami, dylematami i wewnętrznymi konfliktami. Ten nurt reprezentują zwłaszcza prace Ewy Rossano („Romana” i „Wschód uczuć”), „Dyski – zapiski z życia” Katarzyny Karbownik-Urbańskiej czy agresywne, drapieżne kompozycje Marii Bednarczyk.
Na stronie internetowej wystawy odbiorcy mogą zobaczyć fotografie obiektów, przeczytać teksty poświęcone dziełom sztuki oraz zobaczyć wizualizację rzeźb w 3D, co umożliwia bardziej interaktywny ich odbiór. Zapraszamy do odwiedzenia strony wystawy i śledzenia rozwoju projektu: www.polishmodernglassart.pl

MARIA BEDNARCZYK – POLISH MODERN GLASS ART

NATALIA DZIDOWSKA – POLISH MODERN GLASS ART

KATARZYNA KARBOWNIK-URBAŃSKA – POLISH MODERN GLASS ART

NATALIA KOMOROWSKA – POLISH MODERN GLASS ART

MARZENA MATUSZEWSKA – POLISH MODERN GLASS ART

JAGODA NOWAK-BIEGANOWSKA – POLISH MODERN GLASS ART

EWA ROSSANO – POLISH MODERN GLASS ART

LIDIA STANEK-WICHLIŃSKA – POLISH MODERN GLASS ART

MAGDALENA ZARYCHTA – POLISH MODERN GLASS ART

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

from to
Scheduled Program Sztuka

Rozdział I: Epoka monochromu 🗓

Erstes interaktives E-Book über die Geschichte der polnischen Fotografie. / Pierwszy interaktywny e-book o historii polskiej fotografii.
26 04.2021 Program, Sztuka

Jan Bajtlik – Linie, rytmy, labirynty 🗓

Jan Bajtlik ist ein multidisziplinärer und international agierender Künstler, der in den Bereichen Illustration, Grafikdesign, Malerei und Zeichnung arbeitet.
25 09.2020 08 01.2021 Program, Sztuka