25.09.2020 - 8.01.2021 Sztuka Galerie des Polnischen Instituts Düsseldorf

Jan Bajtlik – Linie, rytmy, labirynty 🗺

Jan Bajtlik ist ein multidisziplinärer und international agierender Künstler, der in den Bereichen Illustration, Grafikdesign, Malerei und Zeichnung arbeitet.

Instytut Polski w Duesseldorfie oraz Galeria Szydłowski w Warszawie zapraszają na pierwszą w Niemczech prezentację wystawy Jana Bajtlika. Wystawa „Linie, rytmy, labirynty” ukazuje fascynację autora źródłami współczesnej kultury wizualnej, odnajdywanej w europejskiej starożytności, wynalazku pisma i dalekowschodniej kaligrafii i pejzażu.

Twórczość Jana Bajtlika charakteryzuje brak wyraźnego podziału na pierwszy i drugi plan i wynikająca z tego gra z okiem widza. Czarno-białe obrazy Jan Bajtlika  uwydatniają jego niesamowitą zdolność do tworzenia wibrujących rytmów, które choć skomponowane z różnym stopniem zagęszczenia, zawsze przyciągają wzrok i zmuszają do zaczytania się w detalu, szczególe. Na wystawie będzie można zobaczyć cykle: „Labirynty Greckie” (2016-2017), czyli misterne rysunki, dzięki którym powstała książka „Nić Ariadny”; serie prac będących studium ikonografii greckiego antyku (2017); cykl „Jardin Particulier I” (2018), unaoczniający płynne przejście między przedstawieniem martwej natury a abstrakcją oraz najnowsze prace Jana Bajtlika, które będą wystawione publicznie po raz pierwszy.

Jan Bajtlik (ur. 1989 r. w Warszawie) jest artystą multidyscyplinarnym, zajmującym się ilustracją, grafiką, malarstwem i rysunkiem. Ukończył  Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2013 r. Od 2016 roku pracuje nad projektami dla Hermès Paris w zakresie jedwabnych szalików, dodatków mody, biżuterii emaliowanej, scenografii okien butików oraz dla Hermès Home nad projektami: ceramiki, tkanin, tapet, strojów plażowych. Jego projekty reprezentują różne style i techniki. Jan Bajtlik ilustrował między innymi dla: The New York Times, Time Magazine, Courrier International czy Google. Współpracuje z Swatch projektując grafikę na zegarki. Ma na koncie ponad 17 wystaw indywidualnych i ponad 150 wystaw zbiorowych. Jest autorem przetłumaczonych na siedem języków książek dla dzieci: „Typogryzmoł”, „Auto” i „Nić Ariadny”.  J. Bajtlik jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów graficznych, m.in. otrzymał wyróżnienie Bologna Ragazzi Award 2015, srebrny medal na 10. i brązowy na 12. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia). W 2015 roku otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury RP prof. Małgorzaty Omilanowskiej za książki dla dzieci i pracę edukacyjną z dziećmi. Zilustrowana przez niego książka “Auto” została uznana przez  New York Times za najlepszą ilustrowaną książkę dla dzieci 2018 roku.  Jan Bajtlik współpracuje z Galerią Szydłowski w Warszawie, jest również ultramaratończykiem i alpinistą. Mieszka i pracuje w Warszawie oraz w Argentière w Alpach Francuskich. www.janbajtlik.com

Wystawa została przygotowana we współpracy z Galerią Szydłowski z Warszawy.

from to
Scheduled Sztuka
Galerie des Polnischen Instituts Düsseldorf Map

Rozdział I: Epoka monochromu 🗓

Erstes interaktives E-Book über die Geschichte der polnischen Fotografie. / Pierwszy interaktywny e-book o historii polskiej fotografii.
26 04.2021 Sztuka

Beuys Research Grant dla Kornelii Dzikowskiej i

Das Beuys-Forschungsstipendium ist ein Gemeinschaftsprojekt des Kulturamtes der Landeshauptstadt Düsseldorf, des Polnischen Instituts Düsseldorf und Curated Affairs.
09 07.2021 27 07.2021 Sztuka