11.11.2021 Aktualności

11 Listopada – Święto Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

11 listopada 2021 - 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Życzenia pana ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka do Polaków żyjących za granica i Polonii z okazji Dnia Niepodległości (11.11.2021)

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy,

11 listopada to 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten dzień obchodzą Polacy na całym świecie. Niepodległość jest nadrzędną wartością, o którą walczyły całe pokolenia Polaków, a obecnie nam przypadło dbać o nią i stale ją umacniać, bo doskonale znamy jej cenę. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzę, by nasza codzienna praca, niezależnie od miejsca zamieszkania, przyczyniła się do wzmocnienia pozycji i chwały Rzeczypospolitej.

Korzystając z okazji, zachęcam Państwa do udziału w akcji „Niepodległa do Hymnu!”, czyli wspólnego zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w dniu 11 listopada w samo południe, bez względu na długość i szerokość geograficzną, pod którą Państwo obecnie się znajdują. To przecież piękny gest, który może nas wszystkich połączyć.

Rok 2021 jest też wyjątkowy ze względu na XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który przekształcił Warszawę w światową stolicę muzyki, gdy uczczono twórczość naszego genialnego rodaka. Również Chopinowi leżała na sercu sprawa odzyskania przez Polskę niepodległości, co znajdowało wyraz nie tylko w jego muzyce, ale również w działaniu. Gdy dawał koncerty w pierwszych salonach Europy, zawsze zwracał uwagę na konieczność przywrócenia niepodległości Polski, zbierał środki na pomoc weteranom powstania listopadowego. Zachęcam wszystkich Państwa do odsłuchania koncertu laureatów konkursu, którzy zaprezentowali fantastyczne umiejętności artystyczne i przenikliwą wrażliwość interpretacyjną muzyki Chopina – Koncert laureatów XVIII. Konkursu Chopinowskiego

 Raz jeszcze składam Państwu najserdeczniejsze życzenia pogody ducha i sukcesów w dniu Święta Niepodległości.

Scheduled Aktualności