24.02.2023 - 28.04.2023 Sztuka

Drgania równoległe – Ewa Doroszenko, Jacek Doroszenko

Projekt audiowizualny składający się z serii grafik, filmów, instalacji dźwiękowych oraz graficznych

Drgania równoległe: Ewa Doroszenko, Jacek Doroszenko

Kuratorka wystawy: Kama Wróbel

Otwarcie wystawy: czwartek, 23.02.2023, g. 19.00

24. 02.2023 – 28.04.2023

Galeria Instytutu Polskiego w Düsseldorfie

Na ogół nie mamy słów konkretnie określających brzmienia. Nie ma słowa na dźwięk gitary, telefonu czy pojazdu, więc aby nadać dźwiękowi nazwę, jesteśmy zmuszeni odnieść się do przedmiotu, który go wydaje. Z tego powodu ludzie nie mówią o dźwiękach, lecz o przedmiotach, które wydają dźwięki; mówią o „rzeczach” i w konsekwencji dźwięki przestają być dźwiękami, a stają się rzeczami. Robert Worby, BBC

Audiowizualny projekt Ewy i Jacka Doroszenko składa się z serii grafik, filmów, instalacji dźwiękowych oraz graficznych. Poszczególne prace realizowane były podczas rezydencji artystycznych w Kunstnarhuset Messen Ålvik w Norwegii, Atelierhaus Salzamt Linz w Austrii, AAVC Hangar Barcelona w Hiszpanii oraz w Warszawie, w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ujawniając dźwiękową esencję otaczającej nas rzeczywistości, duet Doroszenko wykorzystuje tradycyjne narzędzia oraz eksperymentalne techniki cyfrowe.

Forma wizualna wszystkich prezentowanych na wystawie prac wynika bezpośrednio z warstwy brzmieniowej. Poprzez zastosowanie takiej chronologii pracy twórczej, Ewa i Jacek Doroszenko zwracają uwagę na potrzebę nadania odpowiedniej rangi zmysłowi słuchu we współczesnej kulturze zdominowanej przez wizualność. W najnowszym wideo Jacek Doroszenko używa minimalistycznych obiektów, które niczym tradycyjne instrumenty odgrywają czterogłosowy utwór nawiązujący do dzieła Witolda Lutosławskiego pt. „Jeux Vénitiens”. Kolejne prace artysty to wideo-partytury, w których ruch zarejestrowanej figury wyznacza charakter odgrywanej kompozycji muzycznej. Ewa Doroszenko konfrontuje się z otoczeniem akustycznym poprzez bardziej odległe odniesienia, próbując przełożyć wybrane zdarzenia dźwiękowe na syntetyczny język wizualny. Korzystając z abstrakcyjnych czarno-białych struktur artystka utrwala w statycznej formie dźwięk przemieszczający się w czasie i przestrzeni.

Ewa Doroszenko (ur. 1983) – artystka intermedialna, doktor sztuk plastycznych, mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019 oraz Miasta Torunia w dziedzinie kultury w 2013 i 2011. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów, m.in. Preview – Fait Gallery Brno 2016, Debuts 2018 – doc! photo magazine, Debut 2018 – Lithuanian Photographers Association oraz finalistka m.in. Noorderlicht International Photo Festival 2021, Kranj Foto Fest 2021, International Festival of Photography FIF BH – Brazil 2020, Athens Digital Arts Festival 2020, GENERATE! Festival for Electronic Arts 2019, Der Greif and the World Photography Organisation open call 2018, FILE Electronic Language International Festival Sao Paulo 2015, Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 2013, Konkursu Fundacji Grey House w Krakowie 2011. Rezydentka m.in. Re_Act contemporary art laboratory w Portugalii, Atelierhaus Salzamt Linz w Austrii, The Island Resignified Lefkada w Grecji, Petrohradska Kolektiv Prague w Czechach, Klaipeda Culture Communication Center na Litwie, AAVC Hangar Barcelona w Hiszpanii, Kunstnarhuset Messen Ålvik w Norwegii. Swoje prace prezentowała m.in. w Muzeum Współczesnym Wrocław, Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Fait Gallery w Brnie, Galerii Propaganda w Warszawie, Exgirlfriend Gallery w Berlinie.
https://ewa-doroszenko.com

Jacek Doroszenko (ur. 1979) – artysta audiowizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020, Miasta Torunia w dziedzinie kultury w 2011 oraz rezydent m.in. Kunstnarhuset Messen Ålvik w Norwegii, Atelierhaus Salzamt Linz w Austrii, Petrohradska Kolektiv Prague w Czechach, Klaipeda Culture Communication Center na Litwie, AAVC Hangar Barcelona w Hiszpanii. Uczestniczył m.in. w Mediations Biennale w Warszawie, The Wrong New Digital Art Biennale w Rio de Janeiro, CoCArt Music Festival w Toruniu, Transmission Arts Festival w Atenach, GENERATE! Festival for Electronic Arts w Tübingen, Open Source Art Festival w Sopocie, ISEA International Symposium on Electronic Art w Vancouver, Athens Digital Arts Festival, SURVIVAL we Wrocławiu, Future Places Festival w Porto, FILE Electronic Language International Festival w Sao Paulo, European Media Art Festival w Osnabrück, R>>EJECT Radicals Festival w Rotterdamie. Swoje prace prezentował m.in. w Galerii Propaganda w Warszawie, Galerii Jedna Dva Tři w Pradze, Fundacji Rodziny Staraków w Warszawie, Exgirlfriend Gallery w Berlinie, Muzeum Współczesnym Wrocław, Fait Gallery w Brnie. Twórczość wizualna artysty odbija się echem w obszarze muzyki i sztuki dźwięku. Jego kompozycje muzyczne zostały wydane w formie albumów o międzynarodowym zasięgu, m.in. Infinite Values, Time Released Sound w USA; Wide Grey, Eilean Records we Francji; Soundreaming i Bodyfulness, Audiobulb Records w Wielkej Brytanii.
https://doroszenko.com

from to
Scheduled Sztuka

Sławomir Rumiak, Kanon Myokin – Kartofel w

Das zentrale Thema des polnisch-japanischen Künstlerduos Sławomir Rumiak und Kanon Myokoin ist die an der Schnittstelle von Wissenschaft und Kultur entstehende Sprache.
11 05.2023 18 08.2023 Sztuka

Rozdział II: Zaraźliwe zajęcie. Od piktorializmu do

Interaktives E-Book über die Geschichte der polnischen Fotografie. / Interaktywny e-book o historii polskiej fotografii.
13 01.2023 30 12.2023 Sztuka